Jak zrobić wywar rybny?

W dobie proekologicznego Zero Waste, staramy się generować jak najmniej zanieczyszczeń oraz nie marnować jedzenia. Często, jeśli jemy ryby, pozbywamy się niektórych części, co jest błędem – można z nich przygotować wywar, który jest wspaniałą bazą do stworzenia zup i sosów oraz pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać resztki.

Rybny wywar nadaje się doskonale do przygotowania wielu dań
Rybny wywar nadaje się doskonale do przygotowania wielu dań123RF/PICSEL

Co będzie potrzebne do przygotowania wywaru?

Wywar może być przygotowany z samych części ryb lub być wzbogacony włoszczyzną. Pierwsza wersja przyda się do np. galarety lub aromatycznego sosu, natomiast druga to idealna baza pod przepyszną zupę. Niezależnie od wybranej wersji, przygotowanie wywaru jest łatwe i nawet niedoświadczony adept sztuki kulinarnej bez problemu sobie z nim poradzi.

Co będzie potrzebne do przygotowania wywaru?

Do przygotowania wywaru z ryby nadaje się większość jej części
Do przygotowania wywaru z ryby nadaje się większość jej części123RF/PICSEL

W zasadzie można sięgnąć po każdą część ryby, która pozostała z jej oprawienia. Niezależnie czy była ona samodzielnie złowiona, czy zakupiona w sklepie. Do tego nadają się zarówno filety (choć lepiej wykorzystać je do innych celów), jak i uznawane przez niektórych odpadki: głowy, szkielety, płetwy czy ogony.

Przygotuj dobrze rybę

Zanim przystąpi się do przygotowania wywaru, najpierw należy dokładnie oczyścić rybę. W przypadku głowy należy usunąć oczy oraz skrzela, a także tę część bardzo dobrze opłukać pod bieżącą wodą. Pominięcie tych czynności sprawi, że wywar rybny będzie mętny. Pozostałe części wystarczy dobrze przemyć pod bieżącą wodą i umieścić w garnku.

Gotowanie

Wywar gotuje się zdecydowanie krócej, niż tradycyjny bulion
Wywar gotuje się zdecydowanie krócej, niż tradycyjny bulion123RF/PICSEL

Jeśli nie decydujemy się na dodanie włoszczyzny, wywar będzie miał delikatniejszy smak. Dlatego warto sięgnąć po marchew, seler, pietruszkę i pora, które wcześniej należy umyć oraz pokroić na mniejsze kawałki. Cebula też nada wywarowi wyjątkowy aromat, ale warto znać kilka trików. Przede wszystkim nie warto ją obierać z łupiny (stworzy żywy kolor), a po przekrojeniu opalić warzywo nad palnikiem i wrzucić do wywaru.

Jak długo gotować wywar?

Wywar rybny przygotowuje się o wiele krócej niż inne mięsne odpowiedniki. Ten sporządzony z samych części ryb potrzebuje około 40 minut, natomiast ten z dodatkiem  warzyw należy gotować do momentu miękkości składników (dłuższy czas spowoduje, że będzie mętny). Gotowy wywar należy dokładnie odcedzić przez bardzo drobne sito albo tetrową pieluchę. To zminimalizuje ryzyko pojawienia się w wywarze ości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas