Jak przedłużyć trwałość opalenizny?

Po powrocie z wakacji, szczególnie z ciepłych krajów, każdy marzy o zachowaniu pięknej opalenizny jak najdłużej. Jak zrobić to bez korzystania ze szkodliwego solarium i długiego przebywania na słońcu? Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików.

article cover
©123RF/PICSEL

Działaj przed opalaniem

©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, by nasza opalenizna długo przetrwała, powinniśmy zadbać o to jeszcze przed opalaniem. Nasza skóra musi być odpowiednio przygotowana do przebywania na słońcu. Pamiętajmy, by zafundować jej regularny peeling oraz nawilżenie. Dzięki temu opalenizna będzie trwalsza. Ponadto, warto jeść dużo marchewki. Beta-karoten zawarty w marchewce nadaje skórze piękny słoneczny odcień i pozytywnie wpływa na jej ogólną kondycję.

Niezbędne będzie również stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem na skórę, który ochroni ją przed oparzeniami, a jednocześnie pomoże utrwalić opaleniznę. Mowa o kosmetykach z SPF powyżej 30, ponieważ tylko one chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zachęcamy także do skorzystania z dobrodziejstw natury, a mianowicie z olejków naturalnych, które wspomagają opalanie i zawierają naturalne filtry ochronne. Doskonale sprawdzą się olejek z pestek malin, olejek z nasion marchwi oraz kiełków pszenicy.

Po opalaniu

©123RF/PICSEL

Jeśli wiemy już, co robić przed opalaniem, by nasza opalenizna była trwalsza i piękniejsza, to sprawdźmy jeszcze, w jaki sposób utrwalić ją po opalaniu.

Nawilżanie

To, co pomoże nam utrwalić opaleniznę, to regularne nawilżanie skóry. W drogeriach i aptekach znajdziemy dzisiaj szereg różnego rodzaju preparatów nawilżających skórę, a także utrwalających opaleniznę. Warto po nie sięgnąć, ale przed tym wybrać odpowiedni do naszego typu skóry.

Skórę po opalaniu najlepiej nawilżać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeśli jest przesuszona od słońca, również w trakcie dnia. Specjaliści zachęcają, by stosować produkty z masłem kakaowym, które utrwalają opaleniznę i nadają skórze karmelowy odcień. Dermatolodzy podkreślają również, by w lecie używać lekkich kosmetyków, które nie będą obciążały skóry.

Gorące kąpiele idą w odstawkę

©123RF/PICSEL

Niestety, gdy przyjedziemy pięknie opaleni z wakacji, powinniśmy unikać gorących kąpieli, ponieważ wysuszają one naskórek i mogą podrażnić skórę. W konsekwencji skóra może zacząć schodzić, a na naszym ciele pojawią się nieestetyczne plamy. W okresie wakacji lepiej postawić na letni prysznic lub letnią kąpiel z dodatkiem nawilżających składników.

Stosuj dietę bogatą w witaminę A

Również odpowiednia dieta pomoże zachować nam piękną opaleniznę, a konkretnie produkty bogate w beta-karoten i witaminę A. Te cenne substancje znajdziemy przede wszystkim w marchewce, ale również w warzywach i owocach o barwie pomarańczowej. Ponadto, dobrymi źródłami beta-karotenu są jarmuż, pietruszka, szpinak, szparagi, brokuły, orzechy pistacjowe, sery, a także wątróbka wołowa.

Sięgnij po suplementy wydłużające trwałość opalenizny

art
©123RF/PICSEL

W utrzymaniu pięknej opalenizny pomogą nam także suplementy przedłużające jej trwałość. Znajdziemy je w dobrze zaopatrzonych drogeriach, a także aptekach. Mowa o tzw. nutrikosmetykach, czyli suplementach diety upiększających naszą urodę. Jedną z ich funkcji jest pielęgnacja skóry od środka, a także utrzymanie opalenizny. Zalecamy stosować preparaty zawierające karotenoidy, które nadadzą skórze kolor karmelowy.

Unikaj alkoholu i papierosów

Osoby, które chcą zachować piękną opaleniznę po wakacjach, powinny zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Dlaczego? Ponieważ używki te bardzo niekorzystnie wpływają na naszą skórę. Sprawiają, że staje się ona szara, matowa i sucha, pomimo pielęgnacji.

Korzystaj z promieni słonecznych, ale z umiarem

Jeśli po powrocie z wakacji pogoda dopisuje, warto z niej skorzystać, a konkretnie z promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, by nie przebywać zbyt długo na ostrym słońcu i nie opalać się w godzinach od 11 do 16. O takiej porze promienie UV najbardziej szkodzą naszej skórze. Jeżeli chcemy utrwalić opaleniznę, korzystajmy ze słońca w ruchu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas