Odpieluchowanie: Czy warto się z tym spieszyć?

Nowoczesne pieluchy są chłonne, nie utrudniają rozwoju ruchowego dziecka i są po prostu wygodne. W końcu jednak nadchodzi czas, gdy trzeba z nich zrezygnować i usamodzielnić potomstwo w zakresie czynności fizjologicznych. Wszystko jednak w swoim czasie.

Odpieluchowanie można rozpocząć wyłącznie na wyraźne sygnały malucha
Odpieluchowanie można rozpocząć wyłącznie na wyraźne sygnały malucha 123RF/PICSEL

Jak ważną rolę w życiu dziecka pełni pielucha

Obecnie podstawową funkcją pieluchy jest zapewnienie dziecku komfortu. Wiążąc wilgoć wewnątrz chłonnych materiałów, ogranicza kontakt maluszka z produktami przemiany materii, które mogą podrażnić jego delikatną skórę. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku pielucha była przeznaczona głównie do ochrony mebli i podłóg przed zabrudzeniem, a komfortem potomstwa mało kto się przejmował. Na szczęście sytuacja ta uległa już dawno zmianie.

Kiedy można rozpocząć odpieluchowanie

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców. Mądrości ludowe mówią, że powinno się ten proces rozpocząć w chwili, gdy zbliżają się pierwsze urodziny dziecka. Niemniej pediatrzy wykazują tutaj dużo wyższą tolerancję i wskazują, że trzeba obserwować zachowania dziecka. Odpieluchowanie ma nastąpić bowiem jako odpowiedź na wyraźne sygnały malucha. W końcu to on najlepiej wie, kiedy jest gotowy na pozbycie się pieluch. Często chwila ta następuje około drugiego roku życia.

Za najważniejszy sygnał, że dziecko jest już gotowe na wyjście z pieluch, uważa się zwiększenie odstępów pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami. Zwiększa się on najmocniej między 18. a 24. miesiącem życia. Wraz z nim rośnie świadomość dziecka i umiejętność zgłoszenia potrzeby oddawania moczu. Często maluchy radzą sobie z tym dobrze już od 18. miesiąca, ale proces ten może trwać nawet do trzeciego roku życia.

bella nowy content box
bella nowy content box.

Dla rodziców, poza wyraźnie widoczną suchą pieluchą po drzemce, ważnymi sygnałami są słowa, gesty i zachowanie malucha. Dzieci potrafią pokazać, że zbliża się ten newralgiczny moment. Bywa, że jest to zabawna, mocno skupiona mina, nerwowe wiercenie się, sięganie w okolice intymne czy przemieszczanie się do jakiegoś dyskretnego miejsca. Każdy rodzic musi odrobić zadanie domowe z uważnej obserwacji. Starsze maluchy sygnalizują też wyraźnie, że potrzebują zmiany zapełnionej lub mokrej pieluchy. To też dobry moment, aby zacząć próbować wysadzania na nocnik.

 Zmuszanie dziecka do wielogodzinnego siedzenia na nocniku, zastraszanie czy krzyki przyniosą więcej szkody niż pożytku
Zmuszanie dziecka do wielogodzinnego siedzenia na nocniku, zastraszanie czy krzyki przyniosą więcej szkody niż pożytku 123RF/PICSEL

Jak dorosły

Dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację i naśladownictwo. Często towarzyszą rodzicom podczas wypraw do łazienki i są zaciekawione tym, co dorośli robią w toalecie. Siłą rzeczy chcą te czynności naśladować. Dla niektórych maluchów bardzo szybko ważne staje się noszenie "dorosłej" bielizny zamiast pieluchy i potrafią to dosadnie zakomunikować.

Największą przeszkodą w procesie odpieluchowania jest umiejętność ściągania spodni i bielizny. Zazwyczaj jest nabywana jako ostatnia, już po procesie zrozumienia mechanizmu wydalania. Dlatego ważne jest, aby rodzice pomagali dziecku w obsłudze ubrania i nie złościli się, gdy maluchowi nie uda się utrzymać fizjologii na wodzy.

Opinia specjalistów

Pediatrzy i lekarze rodzinni na całym świecie przygotowują wytyczne dla rodziców, chcących odpieluchować dziecko. Według specjalistów amerykańskich dzieci są gotowe na ten proces między 18. a 30. miesiącem życia. Jedna z organizacji twierdzi, że nie powinno następować to przed drugim rokiem życia. Najdalej idą lekarze z Kanady, którzy twierdzą, że odpieluchowanie powinno być w pełni uzależnione od fizjologicznej i psychicznej gotowości dziecka i nie ma tutaj konkretnych ram czasowych.

Bezsprzeczny pozostaje fakt, że rozpoczynając odpieluchowanie wcześnie, rodzice muszą być przygotowani na dłuższą naukę, a tym samym na radzenie sobie z "wypadkami przy pracy". Konieczne jest też odpowiednie wsparcie i zachęta ze strony opiekunów. Zmuszanie dziecka do wielogodzinnego siedzenia na nocniku, zastraszanie czy krzyki, przyniosą więcej szkody niż pożytku. Jeśli rodzice właściwie odczytają sygnały dziecka, to cały proces przejdzie relatywnie szybko i bezboleśnie dla obu stron.

pobierz pdf bella
pobierz pdf bella.
.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas