Krzewy uwielbiają ten domowy nawóz. Obsypią się dorodnymi owocami

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Dorodne i słodkie owoce – taki widok chce zobaczyć w ogrodzie każda osoba, która decyduje się na uprawę malin. Wybornie smakują prosto z krzaczka, ale znajdują też bardziej złożone zastosowania kulinarne. Zanim wejdziesz do kuchni, musisz zadbać o odpowiednie odżywienie roślin. Czym nawozić maliny? Domową odżywkę stosuj nawet w środku sezonu, a dojrzewające owoce będą jeszcze bardziej okazałe.

Co robić, by maliny dobrze owocowały?
Co robić, by maliny dobrze owocowały?123RF/PICSEL

Kiedy owocują maliny?

Oto naturalne skarby, które jednoznacznie kojarzą się ze smakiem lata. Kiedy dokładnie wypada sezon na maliny? Szczyt zbiorów przypada na lipiec oraz sierpień. Zdarza się jednak, że pierwsze owoce pojawiają się już w czerwcu. W przypadku późnych, jesiennych odmian zbiory można przeprowadzać aż do pierwszych przymrozków.

Poznaj tajniki uprawy malin
Poznaj tajniki uprawy malin123RF/PICSEL

Niezbędne zabiegi w uprawie malin

Widok dojrzewających w słońcu owoców to duża radość dla każdego ogrodnika czy działkowicza. Jednak nic nie dzieje się przez przypadek, a uprawa malin w ogrodzie rządzi się swoimi prawami. Sadzenie można przeprowadzać w dwóch terminach — na wiosnę i jesienią. Konieczne jest wykonywanie zabiegów, dzięki którym krzewy będą mogły swobodnie się rozwijać, kwitnąć i wydawać obfite plony. Należą do nich:

  • Przycinanie malin — dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie, należy usuwać wiosną lub jesienią. Dotyczy to odmian letnich. Gdy mowa o malinach jesiennych, skracanie pędów tuż przy ziemi powinno mieć miejsce zaraz po zbiorach.
  • Odchwaszczanie — regularne usuwanie niechcianej roślinności jest niezbędne dla niezakłóconego rozwoju krzewów. Chwasty stanowią bowiem groźną konkurencję w zakresie dostępu do wody i składników odżywczych.
  • Podlewanie malin — płytki system korzeniowy sprawia, że krzewy malin mają duże zapotrzebowanie na wodę. Susze odbijają się na kondycji całych roślin i znacząco zmniejszają owocowanie. Szczególnie wrażliwe na niedobory maliny są od kwietnia do startu dojrzewania owoców.
  • Nawożenie malin — rośliny mają również duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Nie dopuszczaj do tego, były wygłodniałe! Wiosną potrzebują przede wszystkim azotu, z kolei jesienią nie powinno brakować im potasu oraz fosforu. Dla rozwoju kluczowe są także magnez, wapń i bor.
Krzaki będą uginać się od owoców, jeśli właściwie o nie zadbasz
Krzaki będą uginać się od owoców, jeśli właściwie o nie zadbasz123RF/PICSEL

Czym nawozić maliny w lecie? Zrób nawóz domowym sposobem

Starasz się prowadzić swoje uprawy w sposób ekologiczny i zwłaszcza w środku sezonu na maliny chcesz uniknąć stosowania syntetycznych preparatów? Krzewy bardzo dobrze reagują na naturalne nawozy. Skutecznie poprawiają strukturę gleby i użyźniają podłoże. W takich warunkach maliny obsypują się dorodnymi owocami.

Nawożenie malin łupinami z cebuli

Zgadza się. Do zrobienia domowego nawozu do malin wykorzystasz resztki, które niemal każdego dnia powstają w kuchni. Niektórzy ogrodnicy mieli okazję przekonać się już o skuteczności odżywki z ziemniaczanych skórek, tym razem jednak proponujemy nawóz z łupin cebuli.

  • Do plastikowego wiaderka wsyp około 50 g łupin i zalej 10 litrami wody.
  • Odstaw w zacienione miejsce na dwa tygodnie.
  • Przed użyciem rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10 i podlej malinowe krzewy.

Pamiętaj, by domowy nawóz z cebuli stosować, gdy gleba pod krzakami jest wilgotna. Może być to dzień po opadach deszczu. Jeśli jest sucho, najpierw podlej rośliny zwykłą wodą, by odżywić je w sposób bezpieczny i efektywny. Najlepszą porą jest poranek lub wczesny wieczór. Dobroczynne substancje zawarte w naturalnym nawozie wzmacniają system korzeniowy, pobudzają do wzrostu, intensyfikują kwitnienie oraz owocowanie. Zastosuj, a zbierzesz pełne kosze malin.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas