Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach?

Aromatyczne, rozgrzewające i wypełnione mieszanką dorodnych warzyw leczo to potrawa, która od lat podbija serca i żołądki Polaków. To apetyczne danie garnkowe jest proste w przygotowaniu, a porcja spokojnie wystarczy na kilka dni, uwalniając od konieczności codziennego wymyślania nowych obiadów. Jak zapewnić jej niepowtarzalny smak i charakter? Cały sekret tkwi w przyprawach. Sprawdź, które sprawdzą się najlepiej.

Leczo to szybkie i sycące danie jednogarnkowe
Leczo to szybkie i sycące danie jednogarnkowe123RF/PICSEL

Czym jest leczo?

Choć obecnie zajadają się nim mieszkańcy wielu krajów, oryginalny przepis na leczo pochodzi z północnej części Węgier. Początkowo daniem zajadali się jedynie szlachcice. Miało to związek z utrudnionym dostępem do podstawowych składników.

Współcześnie potrawa dość często gości także na stołach mieszkańców wielu krajów, m.in. Polski, Austrii, Francji, Czech, a nawet Izraela. Bazę dania stanowią świeże warzywa, a konkretnie pomidory, cebula oraz kolorowa papryka. Liczni kucharze tworzą własne wariacje na temat potrawy, przygotowując ją nie tylko ze smalcem, wędzoną słoniną czy podsmażaną cebulką, ale także dodając plasterki kiełbasy, a nawet kawałki kurczaka i mięsa wieprzowego.

Jak dosmakować potrawę?

Klasyczne leczo jest mieszanką mięsa oraz warzyw. Jak w większości potraw, również odpowiedni dobór przypraw odgrywa ważną rolę w uzyskaniu niepowtarzalnego smaku. Gotując leczo, najczęściej sięgamy po sól, pieprz, czosnek oraz słodką, ostrą i wędzoną paprykę. Część przepisów sugeruje także dodanie liści laurowych oraz tymianku. Co jeszcze warto dodać do potrawy?

  • Cukier i cytryna - odrobina świeżo wyciśniętego soku z cytrynu oraz łyżeczka cukru pozwalają uzyskać wyważony balansu smaku słodkiego oraz kwaśnego, który ma wpływ na efekt.
  • Świeże zioła - to prawdziwi sprzymierzeńcy dobrego leczo. Miłośnicy potrawy chętniej doprawiają ją posiekanym koperkiem, natką pietruszki, estragonem oraz miętą.
  • Zioła suszone - aromatyczna mieszanka ususzonych ziół prowansalskich podbije smak składników tworzących leczo. Kucharze doradzają, by sięgnąć po bułgarską czubricę, bazylię, suszony majeranek, tymianek oraz czosnek niedźwiedzi.
  • Czerwone wino - ten rodzaj trunku wyróżnia się sporą zawartością alkoholu oraz obecnością garbników. To właśnie połączenie tych dwóch czynników nadaje daniu lekkości oraz działa "odtłuszczająco", sprawiając, że leczo staje się łatwiejsze do strawienia.

Klasyczne leczo - przepis

Papryka odgrywa ważną rolę w tradycyjnym leczo
Papryka odgrywa ważną rolę w tradycyjnym leczo123RF/PICSEL

Choć leczo wywodzi się z tradycji kuchni węgierskiej, od wielu lat króluje również na polskich stołach. Mówi się, że co kraj to obyczaj - w każdym domu przepis na to aromatyczne i rozgrzewające danie może nieco się różnić. Większość składników pozostaje jednak niezmienna. Ważne w przygotowywaniu leczo jest to, by gotować wszystkie składniki wyłącznie przy użyciu jednego garnka - bez konieczności sięgania po patelnię.

Składniki:

  • 2 żółte papryki
  • 2 czerwone papryki
  • 1 zielona papryka
  • 6 pomidorów malinowych
  • 400 g passaty pomidorowej
  • 3 średnie cebule
  • 5 ząbków czosnku
  • 200 g kiełbasy
  • 3 łyżki oleju
  • 1 garść świeżego lub suszonego oregano
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka papryki wędzonej
  • 0,5 łyżeczki papryki ostrej
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Zaczynamy od obrania i pokrojenia cebuli na sporej wielkości kostkę. Można sięgnąć po zwykłą, albo wybrać cukrową - wtedy leczo wyjdzie bardziej słodkie i delikatne, a smak warzywa będzie mniej wyczuwalny.
  2. Średniej wielkości garnek ustawiamy na włączonym palniku, wlewamy olej i pozwalamy się mu nagrzać. Kiedy tłuszcz zacznie skwierczeć, dodajemy cebulę i podsmażamy ok. 5 minut, co jakiś czas mieszając.
  3. W trakcie smażenia cebuli kroimy czosnek i kiełbasę na cienkie plasterki. Dodajemy do garnka i podgrzewamy razem przez 10 minut bez przykrywki.
  4. Papryki myjemy pod wodą, osuszamy i pozbawiamy gniazda nasiennego. Kroimy je w paski lub kostkę - wedle uznania. Tak przygotowane warzywo umieszczamy w garnku. To także dobry moment na wzbogacenie dania o cukinię, pieczarki lub bakłażana.
  5. Gotujące się składniki doprawiamy papryką wędzoną i ostrą, a także dolewamy passatę pomidorową. Przykrywamy garnek, zmniejszamy moc palnika i dusimy przez 25 minut.
  6. Podczas duszenia leczo zabieramy się za przygotowanie ostatniego składnika - pomidorów malinowych. Obieramy je ze skórki, kroimy na większe kawałki i mieszamy w miseczce z solą, pieprzem oraz oregano.
  7. Po upływie 25 minut, kiedy papryka zmięknie, dodajemy do garnka pomidory. Całość dokładnie mieszamy i gotujemy bez przykrywki przez 5 minut.
  8. Gotowe danie podajemy solo, w towarzystwie świeżego pieczywa, ryżu lub ulubionej kaszy. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas