Dodaj do żurku. Jego wyrazisty smak przypadnie do gustu każdemu

Wiele tradycyjnych polskich potraw zyskuje sporą popularność na całym świecie. Nie inaczej jest z żurkiem, który Polakom niezmiennie przywołuje na myśl wspólne świętowanie przy udekorowanym stole podczas Wielkanocy. Okazuje się jednak, że nie zawsze traktowano zupę jako wielkanocny specjał. Sprawdź, jaka historia kryje się za jego powstaniem, oraz które składniki są niezbędne do przygotowania zupy w domowej kuchni.

Jak przygotować żurek wielkanocny z białą kiełbasą i jajkiem?
Jak przygotować żurek wielkanocny z białą kiełbasą i jajkiem?123RF/PICSEL

Legenda o żurku

W dawnych czasach nieco uboższy żurek, bez mięsa, kiełbasy oraz innych dodatków, podawano jako pierwszą potrawę spożywaną podczas śniadania wielkanocnego. Zupa stanowiła oficjalny symbol zakończenia postu. Co ciekawe, Zmartwychwstanie Pańskie świętowano także tzw. pogrzebem żurku, który polegał na wylewaniu przygotowanej potrawy.

Wokół powstania przepisu na żurek narosło wiele legend. Jedna z nich mówi, że zupa narodziła się z zakładu zawartego między karczmarzem-piekarzem a tajemniczym nieznajomym. Zagadkowy osobnik proponował worek złota w zamian za możliwie najgorszą zupę przygotowaną przez karczmarza. Warunek był jeden - nie może nabawić się niestrawności. Jeśli zaś mężczyzna nie spełni wymagań, przejmie całkowite prawa do zarządzania lokalem, a także posiądzie na własność recepturę zupy.

Karczmarz podjął się wykonania zadania. Zaczął od zalania wrzątkiem resztek z zakwasu przygotowanego do wypieku chleba razowego, następnie wzbogacił mieszankę o kiełbasę, podstarzałą wędzonkę, czosnek, pozostałości warzyw i stare, podsuszone grzyby. Efekt końcowy zaskoczył obu mężczyzn, a sława żurku stopniowo roznosiła się po całym kraju.

Żur wielkanocny - lista zakupów

Żurek wielkanocny możemy podać w chlebie
Żurek wielkanocny możemy podać w chlebie123RF/PICSEL

Obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole. Jego smakiem i aromatem Polacy zachwycają się od pokoleń. W zależności od regionu napotkamy na różne receptury związane z przygotowywaniem żurku. Część osób gotuje go na mieszance mięs, inni kupują specjalnie wędzone kiełbasy, dodają suszone grzyby, a nawet ziemniaki. W wyrazistym żurku nie może zabraknąć także ostrego chrzanu oraz odrobiny kwaśnej śmietany, które w towarzystwie innych składników tworzą spójną całość.

Składniki:

  • 500 g surowej białej kiełbasy
  • 1 l bulionu lub rosołu
  • 500 ml zakwasu na żurek
  • 3 liście laurowe
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżeczki chrzanu ze słoiczka
  • 2-3 łyżki śmietany 18%
  • Sól i pieprz do smaku
  • 3-4 ugotowane jajka na twardo

Świąteczna zupa krok po kroku

  1. Do dużego garnka wlej gotowy rosół lub bulion, a następnie dodaj białą kiełbasę w całości oraz liście laurowe. Gotuj na niewielkim ogniu pod przykryciem przez ok. godzinę.
  2. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij kiełbasę z garnka, pokrój na plasterki i ponownie wrzuć do gorącego wywaru. Stopniowo dolewaj zakwas, by dodać zupie kwaśności oraz nieco ją zagęścić.
  3. W kolejnym kroku dorzuć do zupy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, suszony majeranek oraz chrzan. W niewielkiej miseczce wymieszaj ze sobą śmietanę oraz kilka łyżek gorącego wywaru i wlej do reszty składników.
  4. Podgrzewaj przez kolejne kilka minut, a następnie dopraw solą i pieprzem według uznania. Żurek podawaj na ciepło z jajkiem przekrojonym na pół w miseczce lub we wcześniej zapieczonym chlebku. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas