Czy owoc granatu pomoże chronić nasz umysł?

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że ponad połowa osób po 60. roku życia choruje na alzheimera, a osób chorych z roku na rok jest coraz więcej. O chorobie Alzheimera mówi się, że jest nieuleczalna, szybko postępuje i prowadzi do śmierci chorego. Chociaż przebieg choroby u każdego człowieka jest różny, zazwyczaj zaczyna się od tego samego – coraz częściej zapominamy o codziennych obowiązkach i ważnych sprawach.

owoc granatu
owoc granatu© Photogenica
granat
© Photogenica

Demencja staje się niebezpieczna w momencie, kiedy bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Wtedy zaczyna się problem, z którym trudno walczyć, ponieważ choroba już postępuje i nie możemy nic na to poradzić. Mówi się, że nie ma bezpośredniej przyczyny alzheimera, jednak niektórzy twierdzą, że styl życia i dieta wpływają na stan naszego mózgu. Niedawno naukowcy odkryli, że owoc granatu bogaty w polifenole skutecznie może pomóc zapobiec chorobie.

Jednym z głównych czynników w chorobie Alzheimera jest tworzenie się płytek amyloidu w mózgu. Naukowcy, którzy zajmowali się tworzeniem szczepionki, która miałaby pomóc w walce z chorobą dowiedli, że nietworzące płytek oligomery beta amyloidu stanowią pierwotną formę amyloidu. Toksyczne oligomery wiążą powierzchniowe receptory nerwów i zaburzają w ten sposób komunikację pomiędzy poszczególnymi neuronami.

jedzenie granatu
© Photogenica

Ta hipoteza sprawdza się najczęściej, jednak istnieje jeszcze kilka innych, mówiących nam jak dochodzi do zaburzeń powstałych w mózgu. Niedawne badania na temat wpływu liofilizowanego granatu na mózg ludzki dowiodły, że owoc ten skutecznie hamował powstawanie płytek, jak również zapobiegał powstawaniu obrzęków w mózgu, które towarzyszą chorobie Alzheimera. W granacie mamy skoncentrowane źródło przeciwutleniaczy, które najprawdopodobniej mogą wpływać na właściwe przewodnictwo w neuronach. Dodatkowo ekstrakt z granatu może dostarczyć jeszcze więcej korzyści niż sam owoc, ponieważ jest bardziej skoncentrowany i ma wyższej jakości polifenole.

granat zdrowie
© Photogenica

Oprócz granatu, który jest bogaty w polifenole bardzo dobrze sprawdzą się również jagody zawierające przeciwutleniacze. Jednak najlepszym sposobem jest ruch i zdrowa dieta. Dodatkowo należy dbać o właściwą ilość snu i nie przekraczać zalecanej dawki snu jaką jest 8 godzin na dobę. W tym czasie nasz organizm odpoczywa i regeneruje siły, aby efektywnie pracować przez kolejny dzień. Należy również zwracać uwagę na to co jemy, ponieważ produkty zawierające puste kalorie są niezdrowe i działają tylko na naszą niekorzyść, zwiększając ryzyko demencji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas