Żonaci mężczyźni, którzy unikają obowiązków domowych zwykle zarabiają więcej

Żonaci mężczyźni, którzy angażują się w obowiązki domowe, zwykle przynoszą większe pensje niż mężowie, którzy tego nie robią. Takie wnioski płyną z badania Brittany Salomon z University of Notre Dame w amerykańskim stanie Indiana. Pracę będącą efektem tych badań ma wkrótce opublikować pismo "Personnel Psychology".

Mężczyźni, którzy migają się od prac domowych, często zarabiają więcej niż ci bardziej pomocni
Mężczyźni, którzy migają się od prac domowych, często zarabiają więcej niż ci bardziej pomocni123RF/PICSEL

W swoim badaniu naukowcy z University of Notre Dame wykorzystali tzw. "Wielką Piątkę" (Big Five). Jest to model, według którego osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych, a ich natężenie możemy opisać na przykład w skali od 1 do 10. Tych pięć składowych to: ugodowość (Agreeableness), którą określa dystans/bliskość wobec ludzi, otwartość na doświadczenie (Openness to Experience), sumienność (Conscientiousness) - waga przywiązywana do obowiązków, ekstrawersja (Extraversion) - mała lub duża potrzeba stymulacji oraz neurotyzm (Neuroticism) - określający występowanie trudności.

W przypadku wspomnianego badania skupiono się na ugodowości. Osoby o wysokim wskaźniku ugodowości są ciepłe, sympatyczne, miłe i chętne do współpracy. Ludzie mało ugodowi, nazywani też "nieprzyjemnymi", zwykle nie wykazują powyższych cech, są bardziej egocentryczni i bardziej nastawieni na konkurencję. Nowe badanie wykazało, że "nieprzyjemni" mężczyźni w małżeństwach przeciwnej płci są mniej pomocni w pracach domowych, co pozwala im poświęcić więcej środków na swoją pracę, a to skutkuje wyższymi zarobkami.

"W dwóch badaniach znajdujemy dowody na to, że mało ugodowi mężczyźni mają tendencję do zarabiania większej ilości pieniędzy w porównaniu z ich bardziej ugodowymi kolegami, ponieważ są bardziej egocentryczni i mniej pomocni dla swoich żon w domu, co pozwala na większe zaangażowanie w pracę i ostatecznie wyższą zapłatę" - powiedziała Brittany Salomon, główna autorka pracy.

Jakby tego było mało, dodaje:

Efekt ten jest jeszcze silniejszy wśród nieprzyjemnych mężczyzn o bardziej tradycyjnych postawach związanych z rolą płciową i gdy ich żony są bardzo sumienne, prawdopodobnie dlatego, że w takich przypadkach ich żony przejmują więcej obowiązków związanych z zarządzaniem domem i płynniej wywiązują się z obowiązków.

Badania sugerują, że ponieważ "nieprzyjemni" mężczyźni są w stanie zaoszczędzić więcej czasu i energii w domu, mogą inwestować te zasoby w swoją pracę i zarabiać więcej. Zespół kierowany przez Brittany Salomon odkrył jednak, że niska ugodowość nie zapowiada sukcesu zawodowego w przypadku bardziej egalitarnych mężczyzn, tych, których żony są mniej sumienne, ani żadnych mężczyzn spoza małżeństw osób przeciwnej płci.

Jak wskazała Solomon, gdyby egoistyczne i mniej wspólnotowe zachowanie w pracy było jedynym kluczem do wyższych zarobków, mało ugodowi mężczyźni mieliby tendencję do zarabiania więcej, niezależnie od tego, czy byli w związku małżeńskim, jak postrzegali role płciowe lub z kim zawarli małżeństwo.

Wcześniejsze badania wykazały, że niska ugodowość zapowiada sukces finansowy (zwłaszcza w przypadku mężczyzn), a związek ten przypisuje się zachowaniu w miejscu pracy. Jednak efekt ten pozostaje zagadkowy, biorąc pod uwagę, że niska ugodowość jest ujemnie związana z cenionymi zachowaniami w miejscu pracy, takimi jak współpraca i zachowania prospołeczne.

"Nasze odkrycia opierają się na powszechnym przekonaniu, że organizacje wydają się nagradzać nieprzyjemne zachowania w miejscu pracy i podkreślają znaczenie wymiany społecznej w domu dla sukcesu w pracy - powiedziała Solomon. "Badanie sugeruje, że organizacje uznają rolę, jaką wymiana pomiędzy małżonkami odgrywa w indywidualnym sukcesie, i wskazuje na potencjał organizacji, aby zwiększyć zaangażowanie w pracę poprzez zmniejszenie ciężaru obowiązków domowych. Mogłoby to pozwolić pracownikom zachować zasoby, które byliby w stanie inwestować w swoje miejsca pracy."

Niska ugodowość mężczyzn zapowiada ich sukces finansowy
Niska ugodowość mężczyzn zapowiada ich sukces finansowy123RF/PICSEL

"Przypuszczalnie tego typu inicjatywa byłaby szczególnie korzystna dla tych, których osobowość i płeć, jak odkryliśmy, w naturalny sposób nie napędzają indywidualnie korzystnej wymiany pomiędzy małżonkami - czyli wszystkich innych niż żonaci mężczyźni o niskiej ugodowości" - zaznaczyła Solomon. Aby pomóc tym, których sytuacja domowa nie zwiększa zaangażowanie w pracę i zarobki, organizacje mogą rozważyć zainwestowanie w pomocną dla pracowników infrastrukturę. Może chodzić o listy renomowanych dostawców usług domowych, tworzenie programów opieki nad dziećmi, wstępną weryfikację opiekunów, co, jak przypuszcza Solomon, może zwiększyć zaangażowanie w pracę nawet bardziej niż tradycyjne zachęty, takie jak premie.

"Takie praktyki mogą dać większej liczbie pracowników szansę na odniesienie sukcesu - powiedziała Solomon. - Ponadto niektóre badania pokazują, że mężczyźni są piętnowani za korzystanie z polityki elastycznej pracy. Zmiana kultury organizacyjnej, oprócz wdrożenia takich polityk, może wpłynąć na kalkulacje w małżeństwie lub związku partnerskim na temat tego, czyja kariera powinna być priorytetem i kto powinien robić więcej w domu. W związku z tym organizacje mogą również wspierać inicjatywy mające na celu promowanie różnorodności płci i włączenia społecznego, zwłaszcza wysiłki na rzecz zmniejszenia dominacji mężczyzn na stanowiskach o wysokich dochodach".

Badanie ma również wpływ na samodzielne zarządzanie karierą - na to, jak pracownicy postrzegają rolę innych ludzi - poza ich szefem i innymi członkami organizacji - w ich własnym sukcesie, oraz pomóc w lepszym zrozumieniu tego, w jaki sposób wybór partnera uczuciowego i wymiana społeczna w domu mogą mieć istotny wpływ na osiągnięcie sukcesu.

"Profesjonaliści często publicznie dziękują swoim współmałżonkom, gdy otrzymują nagrody za osiągnięcia lub zdobywają awans - wskazała Solomon. "I, przynajmniej gdy chodzi o mało ugodowych mężczyzn, nasze odkrycia określają ilościowo prawdę stojącą za tym odczuciem".

***

Zobacz również:

"Polacy za granicą": Pomarańcze, ostrygi i anyżówka. Smaki WalencjiPolsat Play
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas