O czym świadczą przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na skórze powstają wskutek różnych czynników. Mogą być wrodzone, gdyż odpowiadają za nie geny, pojawiają się także wraz z wiekiem. Najczęściej są wynikiem działania promieniowania UV oraz zaburzeń w produkowaniu melaniny – naturalnego barwnika znajdującego się w komórkach skóry. Choć nie wszystkie przebarwienia są groźne dla zdrowia, to obecność np. na twarzy może być źródłem kompleksów. Zawsze należy uważnie przyglądać się wszelkim zmianom powstającym na skórze, gdyż mogą świadczyć o groźnych chorobach. Na co należy zwracać uwagę? Kiedy należy mieć powód do niepokoju?

article cover
©123RF/PICSEL

Przebarwienia na skórze. Co za nie odpowiada?

Ostuda
©123RF/PICSEL

Przebarwienia na skórze najczęściej pojawiają się wiosną i latem, kiedy większość ciała jest bezpośrednio narażona na promienie słońca. Z łatwością można je dostrzec na twarzy, ramionach, łydkach, dłoniach i dekolcie. Jednak nie tylko działanie UV powoduje różne przebarwiania na skórze, bowiem do głównych czynników zaliczają się również zmiany hormonalne, stosowanie leków (zawierających substancje fotouczulające), a także niektóre perfumy i kosmetyki. Zmiany często są wynikiem wieku (tzw. plamy starcze), ale są także wywoływane nieodpowiednią dietą ubogą w witaminy.

Ostuda. Najczęstsza zmiana

Wiele kobiet, zwłaszcza po 30. roku życia, dostrzega na swoim ciele więcej brązowych plam. Zlokalizowane na twarzy oraz szyi zwane są „ostudą”. Charakteryzują się tym, że najczęściej są rozmieszczone symetrycznie i przyjmują nieregularne kształty, które barwą wyraźnie odznaczają się od pozostałych części ciała. Zazwyczaj ostuda nie jest niebezpieczna, ponieważ powstaje wskutek działania promieniowania UV, zmian hormonalnych (np. w kuracji bądź wyniku ciąży), a także stosowania kosmetyków. Niestety, takie zmiany mogą świadczyć również o tym, że w organizmie bytują pasożyty albo rozwija się guz jajnika. Ostudę można skutecznie leczyć u dermatologa, najczęściej stosuje się kurację polegająca na naświetlaniu specjalistycznymi lampami.

Plamy wątrobowe

Plamy wątrobowe
©123RF/PICSEL

Plamy wątrobowe, zwany inaczej plamami starczymi, są częstym przebarwieniami na skórze, które zwykle ujawniają się po 40. roku życia. Wbrew pozorom, nie mają nic wspólnego ze źle funkcjonującą wątrobą. Nazwa wzięła się od podobnej barwy narządu oraz plam. Przebarwienia występują, podobnie jak ostuda, w miejscach najczęściej narażonych na ekspozycję słoneczną. Plamy wątrobowe przypominają piegi i pieprzyki (jednak są płaskie i nie wyczuwa się ich dotykiem) o nieregularnym kształcie. Niejednokrotnie mogą tworzyć skupiska, a niektóre z nich posiadać wewnątrz białe przebarwienia. Plam wątrobowych nie można usunąć, ale możliwe jest ich delikatne rozjaśnienie, np. za pomocą zabiegów medycyny estetycznej bądź odpowiednich kosmetyków i peelingów.

Czerniak. Podstępny nowotwór

Każdą zmianę na ciele należy obserwować, ponieważ może być symptomem poważnej choroby. Jedną z nich jest czerniak złośliwy, który atakuje niezależnie od wieku. Jest bardzo agresywnym nowotworem, ponieważ często daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a nawet do innych narządów, takich jak płuca czy mózg. Jak poznać czerniaka? Niepokoić powinny wszelkie zmiany, które powiększają się (osiągają średnicę większą niż 6 mm), zgrubiają się, swędzą oraz zmieniają swoją barwę. Znamiona mogą także krwawić oraz zmieniać swój kształt (charakteryzują go postrzępione brzegi). W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Im wcześniej zdiagnozowany czerniak, tym większe prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia.

Bielactwo

Wizyta u dermatologa
©123RF/PICSEL

Najwięcej zmian dotyczy nadmiaru produkowanej przez skóry melaniny, co skutkuje ciemniejszymi przebarwieniami. Inaczej jest w przypadku, kiedy skóra jej nie produkuje. Skutkuje to bielactwem, czyli schorzeniem, które objawia się białymi plamami na ciele. Najczęściej spotyka się bielactwo wrodzone: ujawnia się wtedy na kończynach, tułowiu oraz na twarzy. Spotykane jest również bielactwo nabyte i atakuje osoby między 10. a 30. rokiem życia. Bielactwo nie jest groźne dla zdrowia i nie świadczy o poważnych chorobach. Jednak trzeba otoczyć je szczególną uwagą latem, kiedy zmiany narażone są na działanie UV. Należy je smarować kremem z odpowiednim filtrem, gdyż promienie słoneczne mogą wywołać w tych miejscach oparzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas