Zasadziłeś w ogrodzie? Lepiej już teraz przygotuj się na inwazję kleszczy

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Przydomowy ogródek, wraz z nadejściem wiosny, stanie się idealnym azylem dla spragnionych odpoczynku domowników. W kilka chwil może zamienić się jednak w niebezpieczne miejsce bytowania kleszczy. Wszystko przez zasadzone na działce rośliny. Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Jeśli masz te kwiaty i krzewy, szykuj się na kleszczową inwazję.

Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Te rośliny działają na nie jak magnes
Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Te rośliny działają na nie jak magnes123RF/PICSEL

Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Unikaj sadzenia tych roślin

Wiosna już wkrótce zachwyci nas w swojej pełnej okazałości. Oprócz słońca, wyższych temperatur i cieplejszych dni jej nadejście oznacza jednak również powrót niektórych nieprzyjaciół. Do głosu znów dojdą bowiem, przenoszące wyjątkowo groźne dla zdrowia kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, kleszcze.

Koszmar leśnych spacerów dał o sobie znać już na przełomie lutego i marca, kiedy leśnicy donosili o pierwszych spotkaniach z niewielkimi, ale wyjątkowo groźnymi kleszczami. Kiedy na zewnątrz znów zrobi się ciepło, lepiej mieć się na baczności. Kleszcze mogą bowiem, zwabione ulubionymi przez siebie zapachami, zaatakować nawet w zaciszu przydomowego ogródka.

Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Unikaj sadzenia tych roślin
Co przyciąga kleszcze w ogrodzie? Unikaj sadzenia tych roślin123RF/PICSEL

Co przyciąga do nas kleszcze? Uważaj w ogrodzie

Kleszcze przyciągnąć mogą również niektóre rośliny. Zanim zasadzisz je więc w swoim ogrodzie, lepiej dwukrotnie, mocno się zastanów.

  • Niewielkie pajęczaki świetnie czują się wśród liści paproci. Ich wilgotne środowisko sprzyja ich rozwojowi, będąc jednocześnie idealną kryjówką. Jeśli nie chcemy się zupełnie pozbywać paproci, warto regularnie przycinać jej liście, zachowując między nimi odstępy.
  • Kleszcze lubią także wszelkie rośliny okrywowe - na przykład bluszcz, które zapewniają im wilgoć i zacisze. Podstawą jest więc utrzymywanie ich w czystości.

Kleszcze w ogrodzie. Te rośliny działają na nie jak magnes

Idealnym schronieniem dla kleszczy są przede wszystkim krzewy i zarośla, w tym niezwykle popularne w polskich ogrodach tuje. Na ich liściach małe pasożyty czekają, by zaatakować nie tylko ludzi, ale również domowe zwierzęta. Dlatego też należy zadbać o systematyczne przycinanie, zapewniając w ten sposób roślinie swobodną cyrkulację powietrza.

Kleszcze lubią także leszczynę, jeżynę i czarny bez. Chętnie czają się także w wysokich trawnikach. Regularna przygoda z kosiarką, najlepiej przynajmniej raz w tygodniu, jest więc prawdziwą koniecznością. Tylko wtedy wyeliminujesz ewentualne zagrożenie.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas