Odrobina Afryki na twoim tarasie. Ołownik oczaruje wyglądem

Przykuwa wzrok pięknym kolorem i wyglądem, stanowiąc przy tym doskonałe urozmaicenie domowej roślinności. I choć wymaga od swojego właściciela poświęcenia mu odrobiny uwagi i czasu, to odwdzięcza się niesamowitym kwitnieniem. Ołownik uszkowaty, bo o nim właśnie mowa to kwiat, którego zdecydowanie wato posiadać.

Ołownik doskonale czuje się w miejscu dobrze nasłonecznionym
Ołownik doskonale czuje się w miejscu dobrze nasłonecznionym123RF/PICSEL

Ołownik uszkowaty - charakterystyka

Ołownik uszkowaty to krzew z południowej i południowo-wschodniej Afryki, który w Polsce uprawia się jako roślinę ozdobną. Ołownik zazwyczaj sadzony jest do dużych doniczek i latem wystawiany na tarasach.

Pędy ołownika mogą osiągać długość od 50 do 200 cm, dlatego warto pomyśleć o odpowiednich podporach, dzięki który będą się charakterystycznie piąć. Roślina zwraca na siebie uwagę pięknymi, niebieskimi kwiatami - w przypadku odmiany "Royal Cape", którymi możemy się cieszyć przez wiele miesięcy - od końca maja aż do przełomu września i października. Z kolei kwiatostan odmiany "Alba" posiada białą barwę.

Piękny kolor to znak rozpoznawczy ołownika
Piękny kolor to znak rozpoznawczy ołownika123RF/PICSEL

Ołownik uszkowaty - pielęgnacja

Ołownik doskonale czuje się w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale z powodzeniem może być trzymany w półcieniu. Chcąc zapewnić roślinie odpowiednie kwitnienie, należy zadbać o jej właściwe nawodnienie, zwłaszcza podczas upalnego i suchego lata.

Liście ołownika są jasnozielone, ale gdy zaczynają żółknąć, oznacza to, że krzew potrzebuje więcej wody lub składników odżywczych. Nawożenie rośliny powinno mieć miejsce raz na dwa tygodnie. Zwiędłe kwiaty nie mają tendencji do opadania, dlatego powinniśmy je regularnie zrywać.

Ołownik uszkowaty jest w Polsce rośliną ozdobną
Ołownik uszkowaty jest w Polsce rośliną ozdobną123RF/PICSEL

Ołownik zdecydowanie nie lubi mrozów, dlatego gdy temperatura spada poniżej zera, należy go przenieść do pomieszczenia. Roślina może spędzić zimę w pomieszczeniu, gdzie temperatura wyniesie 4-12 st. C.

Ołownikowi trzeba zapewnić także ochronę od silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu.

Roślina powinna mieć podłoże żyzne i przepuszczalne. Ponadto, warto wyposażyć się w donicę z otworami odpływowymi.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas