Ogrodowy "detektor" kleszczy. Jeden ruch i widzisz, ile żeruje ich w trawie

Kleszcze to nie tylko jedne z najmniej lubianych, ale również najbardziej groźnych insektów. Zagrażają zarówno ludziom jak i zwierzętom, przenosząc liczne choroby, w tym trudną do wyleczenia boreliozę. Coraz chętniej bytują blisko człowieka, zagnieżdżając się w przydomowych ogródkach. Prosty test pozwoli ci sprawdzić, czy mieszkają również w twoim.

Kleszcze w ogrodzie są zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców domu
Kleszcze w ogrodzie są zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców domu CanvaProINTERIA.PL

Ostrzeżenia przed kleszczami

Coraz częściej pojawiają się wiadomości ostrzegające przed atakiem kleszczy. Pierwsi wszczęli alarm weterynarze oraz właściciele psów, którzy już kilka tygodni temu zauważyli, że w tym roku możemy spodziewać się prawdziwej inwazji tych nieprzyjemnych i groźnych pajęczaków z podgromady roztoczy. Główną przyczyną takiej sytuacji są oczywiście wyjątkowo łagodne zimy. Kleszcze nauczyły się już także żyć blisko człowieka - nie bytują tylko w lasach czy na łąkach, ale także w parkach, na skwerach czy placach zabaw. Tak naprawdę, wszędzie tam, gdzie jest trawa, są i kleszcze.

Kleszcze wyjątkowo chętnie zadomawiają się także w naszych ogródkach - możemy spotkać je na trawniku, na drzewach, grządkach, czy w wyjątkowo popularnych w naszym kraju tujach. Jak sprawdzić, czy są w naszym ogrodzie?

Test na kleszcze w ogrodzie. Jak sprawdzić, że tam są?

Aby sprawdzić, czy kleszcze bytują już w naszym ogrodzie i zaatakowały np. ogrodzenie z tui, wystarczy przeprowadzić prosty trik z białym ręcznikiem, najlepiej frotte. W tym celu biały ręcznik należy przymocować do mopa lub po prostu kija i przeciągnąć nim po roślinach, trawniku i krzewach - wszędzie tam, gdzie panują sprzyjające im warunki. Jeśli pajęczaki opanowały już nasz ogród, bez wątpienia "wczepią" się w pętelki tkaniny.

Test na kleszcze najlepiej przeprowadzić w dzień, kiedy panują idealne warunki - temperatura waha się w granicach 15 - 20 stopni, jest wilgotno, ale nie ma deszczu. Kleszcze nie lubią wysokich temperatur i intensywnego światła słonecznego, za to wyjątkowo chętnie chowają się w gęstych krzewach i mocno zacienionych kryjówkach. Najchętniej bytują na wysokości 30-150 cm.

Test z białą tkaniną da nam odpowiedź na pytanie czy w naszym ogrodzie panoszą się już kleszcze
Test z białą tkaniną da nam odpowiedź na pytanie czy w naszym ogrodzie panoszą się już kleszcze 123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Nie jest łatwo pozbyć się kleszczy z ogrodu, ale możemy spróbować stworzyć w nim warunki, które nie będą sprzyjać ich rozwojowi. Kleszcze uwielbiają wilgoć i mocno zacienione zakamarki, więc pozbawienie ich takich siedlisk oraz większa ekspozycja ogrodu na silne nasłonecznienie skutecznie je odstraszą.

Kolejnym krokiem powinno być zasadzenie w ogrodzie roślin, odstraszających insekty. Takie właściwości mają m.in.:

  • wrotycz pospolity - znany z tego, że skutecznie odstrasza także mole, 
  • kocimiętka Faassena - ulubiona roślina kotów,
  • lawenda wąskolistna - stosowana także na mole,
  • rozmaryn lekarski - znany z antybakteryjnych właściwości, 
  • złocień dalmatyński - odstraszający komary i pluskwy.

Kleszcze nie lubią także zapachu olejków eterycznych, szczególnie goździkowego, cytronelowego, tymiankowego, z mięty pieprzowej czy słodkich migdałów. Warto więc ustawić na tarasie czy parapetach dyfuzory i np. wieczorami "okadzać" nieproszonych gości zapachem, którego wyjątkowo nie lubią.

Naturalny wróg kleszczy. Tak wypędzisz je z ogrodu

Skutecznym sposobem na wypędzenie kleszczy z ogrodu jest przygotowanie naturalnego i ekologicznego, ale naprawdę skutecznego oprysku z czeremchy - udowodniono, że wywar z jej gałązek i kory działa odstraszająco na komary oraz inne pajęczaki żywiące się krwią.

Do przygotowania oprysku na kleszcze będą nam potrzebne:

  • drobno pokrojone gałązki czeremchy,
  • woda,
  • duży garnek.

Przygotowanie oprysku na kleszcze: 

  1. Pokrojone drobno gałązki rośliny włóż do dużego garnka, zalej zimną wodą i zagotuj. Gdy wywar zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj przed 30 minut. 
  2. Po upływie tego czasu wystudź wywar, a następnie przelej go do konewki lub dozownika. 
  3. Pryskaj regularnie rośliny oraz trawnik, by na bieżąco odstraszać kleszcze.

Walcząc z kleszczami w ogrodzie, warto pamiętać także o sobie i zwierzakach! Psy i wychodzące koty powinniśmy chronić odpowiednimi obrożami oraz sprejami, a siebie odzieżą z długimi rękawami i naturalnymi opryskami np. z olejków eterycznych.

WAŻNE: Większość olejków eterycznych, które aplikujemy na skórę, należy wcześniej rozcieńczyć.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas