Żeńskie imię, które nie przypadło Polakom do gustu. Nadano je tylko dwa razy

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Tradycja, popularność, osobiste skojarzenia - jest wiele czynników, które mają wpływ na wybór imienia dla dziecka. W Polsce każdego roku możemy wskazać 5-10 faworytów, którzy cieszą sie szczególną popularnością. Na drugim biegunie są zaś imiona, które mimo ładnego brzmienia, nie cieszą się popularnością. Jednym z nich jest Eufemia - imię, które w 2023 nadano tylko dwa razy. Skąd się wywodzi, co oznacza i jakie cechy posiadają osoby, noszące to imię? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

W 2023 roku imię Eufemia nadano tylko dwa razy
W 2023 roku imię Eufemia nadano tylko dwa razy123RF/PICSEL

W Polsce rankingi najpopularniejszych imion cieszą się ogromnym zainteresowaniem. A gdyby tak nieco odwrócić kartę i sprawdzić, jakie są najrzadziej nadawane imiona w naszym kraju? W takim gronie znajduje się imię greckiego pochodzenia, które ma piękne znaczenie. Współcześnie jest jednak uznawane za nieco staromodne.

Imię należy do rzadkości. W 2023 roku nadano je tylko 2 dziewczynkom

Imię Eufemia ma niezwykłe znaczenie
Imię Eufemia ma niezwykłe znaczenie123RF/PICSEL

Eufemia to imię, które w 2023 roku otrzymały tylko dwie dziewczynki w Polsce. Tak wynika z pełnego raportu dotyczącego nadawanych w naszym kraju imion żeńskich w ubiegłym roku.

Na imię Eufemia składają się następujące elementy: εὐ-, czyli "dobry" i φήμη, co oznacza wróżbę. Możemy zatem tłumaczyć je jako "dobrze wróżącą" czy "przychylną".

W Polsce imię "zadebiutowało" już w XIII wieku jako Eufemija, Efemija, Eufamija, Eufenija, Eufomija, Ofemija, Ofenija. Imię nadawano piastowskim księżniczkom. Jedną z najbardziej znanych kobiet o tym imieniu była m.in. księżna Eufemia Opolska, żona Władysława Opolczyka. Zdrobniale była nazywaną Ofką.

Imię to nosiły również:

  • Eufemia Pomorska - królowa Danii, córka Bogusława IV,
  • Eufemia Przemysłówna - klaryska wrocławska, wielkopolska, księżniczka,
  • Eufemia z Ross - królowa Szkocji,
  • Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem - hrabina, pisarka, autorka 111 dzieł, w tym m.in. noweli, dramatów, opowiadań,
  • Eufemia Węgierska - żona Ottona I Pięknego, córka króla Węgier Andrzeja I,
  • Eufemia Raciborska - córka księcia Przemysława Raciborskiego, dominikanka w Raciborzu,
  • Eufemia Włodzimierzówna - żona króla węgierskiego Kolomana, córka Włodzimierza II Monomacha.

Imię to noszą również święte Kościoła katolickiego, np. Eufemia z Akwilei i Eufemia, męczennica z Chalcedonu. Zobacz też: Silne imiona żeńskie. Idealne dla pewnych siebie kobiet

Eufemia: imieniny

Eufemia obchodzi imieniny 19 stycznia, 20 marca, 12 kwietnia i 16 września. Męskim odpowiednikiem tego imienia jest Eufemiusz.

Jak zdrobniale mówić do Eufemii? Na przykład Emka, Eufemka, Eufemi czy Femka.

Eufemia: charakter

Kobiety noszące imię Eufemia są towarzyskie, lubią spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Skoncentrowane na celu, potrafią pokonać liczne przeciwności. Są lojalne wobec bliskich osób i co ważne - dbają o te relacje. Eufemia jest wyrozumiała, potrafi wspierać i motywować innych do działania. Potrafi znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach - jest odważna i nie boi się wyzwań. Czerpie z życia pełnymi garściami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas