Tajemnicze zjawisko w polskich Tatrach. TPN: "Nie podchodzić, nie dotykać"

W Tatrzańskim Parku Narodowym rozbito kilka tajemniczych namiotów, które wzbudziły zainteresowanie turystów. Sprawa wydaje się o tyle zagadkowa, gdyż w na terenie parku obowiązuje całkowity zakaz stawiania takich konstrukcji. „Prosimy, by do namiotów nie podchodzić, nie dotykać ich” – apeluje TPN.

Turyści zadają sobie pytanie, czym są tajemnicze namioty w Tatrach/ fot. facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy
Turyści zadają sobie pytanie, czym są tajemnicze namioty w Tatrach/ fot. facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy123RF/PICSEL

W Tatrach stanęły tajemnicze namioty

Fora internetowe i media społecznościowe w błyskawicznym tempie zapełniają się pytaniami zdezorientowanych turystów, do kogo należą i w jakim celu rozbito kilka namiotów w okolicach Morskiego Oka i Łysej Polany.

Widok rozłożonych namiotów faktycznie wprawiał w konsternację, gdyż nie były to biwaki nieświadomych zakazu turystów, a same konstrukcje wyglądały dosyć tajemniczo. Na szczęście szybko okazało się, do czego mają służyć i czy znalazły się tam legalnie.

Tatrzański Park Narodowy na swoim koncie na Facebooku rozwiał wszystkie wątpliwości i uspokoił spore grono zaciekawionych turystów.

"Prosimy, by do namiotów nie podchodzić, nie dotykać ich" - apeluje do turystów TPN
"Prosimy, by do namiotów nie podchodzić, nie dotykać ich" - apeluje do turystów TPNAlbin Marciniak/East NewsEast News

Naukowcy tworzą bibliotekę barkodów DNA

"Śpieszymy z wyjaśnieniem i prosimy, by do namiotów nie podchodzić, nie dotykać ich, służą one badaniom naukowym. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska" - czytamy w komunikacje TPN.

Namioty wykorzystywane są do badań nad różnorodnością stawonogów wysokogórskich, a wszystko w ramach projektu Biodiversity Genomics Europe, który jest realizowany przez 33 instytucje naukowe z 21 krajów.

Polskę reprezentuje zespół badawczy pod kierownictwem prof. Michała Grabowskiego, składający się z naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, współpracujący z Tatrzańskim Parkiem Narodowym w zakresie badań na naszym terenie - dodaje Tatrzański Park Narodowy.

Turyści wybierający się nad Morskie Oko, mogą natknąć się na "namioty pułapki", które służą do badań
Turyści wybierający się nad Morskie Oko, mogą natknąć się na "namioty pułapki", które służą do badańFot. Gerard/REPORTEREast News

Namioty, które w fachowej nomenklaturze nazywane są pułapkami Malaise'a, zostały ustawione na dwóch wysokościach z pięciu ze względu na warunki pogodowe, które warunkowały rozpoczęcie badań. Następne próby będą zbierane łącznie przez 20 tygodni przez pracowników TPN - wynika z informacji przekazanych przez Uniwersytet Łódzki.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 59: Ewa MingeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas