Saunowe wtorki dla kobiet. Mężczyzna pozwał aquapark o dyskryminację

Wrocławski aquapark wyznaczył dzień w saunach wyłącznie dla kobiet. Mężczyzna pozwał obiekt za promowanie nierówności płci. Czy "wtorki dla pań" to nowy objaw dyskryminacji mężczyzn? Sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd.

Sąd miał na ten temat wiele do powiedzenia
Sąd miał na ten temat wiele do powiedzeniaFacebook @aquaparkwroclawGetty Images

Saunowe wtorki. Czy to nowy objaw dyskryminacji mężczyzn?

Wrocławski aquapark oferował saunowe wtorki wyłącznie dla kobiet, które miały umożliwić paniom swobodne korzystanie i relaksację na terenie obiektu. Należy przyznać, że sauna jest dosyć intymną atrakcją i nie wszystkie kobiety czują się w niej komfortowo, będąc nagie lub półnagie w obecności obcych mężczyzn. "Saunowe wtorki" jednak nie spotkały się ze stuprocentową akceptacją wśród klientów aquaparku. W marcu 2022 roku mężczyzna chciał skorzystać z usług sauny tego dnia. Jednak spotkał się z odmową ze strony aquaparku. Uznał tę wiadomość za akt dyskryminacji i była ona również podstawą do złożenia pozwu. 

"Wtorki dla pań" miały poprawić komfort kobiet. Czy przyniosło to więcej szkód niż benefitów?
"Wtorki dla pań" miały poprawić komfort kobiet. Czy przyniosło to więcej szkód niż benefitów? @rossandhelenmateriał zewnętrzny

Co orzekł sąd? Mężczyzna dostał odszkodowanie

Poszkodowany mężczyzna postanowił skierować sprawę do sądu. Artykuł 6 ustawy antydyskryminacyjnej zakazuje nierównego traktowania osób fizycznych np. ze względu na płeć  w zakresie dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego, usług, w tym usług mieszkaniowych, jeżeli są one oferowane publicznie. Ustawa umożliwia również domaganie się o odszkodowanie za wyrządzoną krzywdę. Sąd przyznał częściową rację obu stronom.

Zrozumiałe jest, że obnażenie się w obecności obcych osób, szczególnie w obecności przedstawicieli płci przeciwnej, może budzić dyskomfort, nawet jeśli wszyscy uczestnicy danej sytuacji również pozostają bez ubrań.
wyjaśnił sąd

Sąd dodał również, że inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby obiekt rekreacyjny wydzielił osobą strefę dla kobiet, tak aby mężczyźni również danego dnia mogli korzystać z saun.

Nie jest rolą Sądu zastępowanie strony pozwanej w poszukiwaniu rozwiązań zgodnych z prawem, jednak podkreślić należy, że w pewnych warunkach nawet ustanowienie jednego dnia tylko dla kobiet można byłoby uznać za rozwiązanie proporcjonalne – jeśli tylko ograniczona dostępność do saun dla mężczyzn zostałaby zrekompensowana, na przykład poprzez ustanowienie dnia wyłącznie dla mężczyzn lub udostępnienie im w dni „dla kobiet” części saun w odrębnej strefie.
dodał sąd

Sąd w ramach rekompensaty przyznał mężczyźnie odszkodowanie w wysokości 500 zł.  

Czy wyrok był sprawiedliwy?
Czy wyrok był sprawiedliwy?pexels.com

"Co się stało z wtorkami dla kobiet? Czy zostały wycofane?"

Do połowy lipca 2022 roku funkcjonowały wtorki saunowe dla pań, które spotykały się z nieprzychylnością internautów. Do jednego z postów reklamujących usługę z okazji Dnia Kobiet, zostały wyłączone z tego powodu komentarze.

Wśród internautek pojawiły się pytania, na temat tego, co stało się z wtorkami dla kobiet? Obecnie została dla nich wyznaczona specjalna strefa drugiego dnia tygodnia. Mężczyźni wówczas mogą korzystać z pozostałych stref poza "Wioską Sunową".

W Wiosce Saunowej znajduje się pięć 25-osobowych saun fińskich, sauna Infrared, strefa wypoczynkowa oraz pomieszczenie sanitarne. Strefa jest dostępna dla wszystkich klientów z wyłączeniem wtorków. We wtorek w godzinach 15.00 - 22.40 strefa jest przeznaczona tylko dla Pań.

Takie rozwiązanie zmniejsza szansę na kolejne pozwy. 

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas