Ogromna kara dla właściciela sieci sklepów Biedronka

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka musi zapłacić 60 milionów złotych kary za to, że nieprawidłowo wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców w należących do sieci sklepach – orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka musi zapłacić 60 milionów złotych kary
Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka musi zapłacić 60 milionów złotych kary 123RF/PICSEL

Sprawa zaczęła się w maju 2020 r., kiedy to Tomasz Chróstny - prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Jeronimo Martins Polska. W wielu sklepach sieci Biedronka w całej Polsce błędnie oznaczano kraj pochodzenia warzyw i owoców, co potwierdziły wyniki kontroli Inspekcji Handlowej.

Na opakowaniach niektórych owoców i warzyw widniała informacja, że pochodzą one z Polski, co w rzeczywistości nie było prawdą.

"Przykładowo na wywieszce przy stoisku był napis "Polska", chociaż w rzeczywistości czosnek sprzedawany 15 października 2019 r. w Biedronce w Łodzi pochodził z Hiszpanii, ziemniaki oferowane 19 lutego 2020 r. w Radymnie (podkarpackie) - z Francji, kapusta włoska sprzedawana 19 lutego 2020 r. w Kołobrzegu - z Francji, seler oferowany 12 maja 2020 r. przez dyskont w Koszalinie - z Niderlandów, gruszki dostępne 24 lutego 2021 r. w Biedronce w Katowicach - z Holandii, a cebula szalotka, którą można było nabyć 24 lutego 2021 r. w sklepie w Bydgoszczy - z Francji" - czytamy w komunikacie na stronie UOKiK.

W wielu sklepach sieci Biedronka w całej Polsce błędnie oznaczano kraj pochodzenia warzyw i owoców
W wielu sklepach sieci Biedronka w całej Polsce błędnie oznaczano kraj pochodzenia warzyw i owoców123RF/PICSEL

Inspektorzy sprawdzili w sumie 263 sklepy Biedronka w całym kraju. W 73 z nich, czyli w 27,8 proc. skontrolowanych placówek, stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia. W tych sklepach w niektórych przypadkach nieprawidłowości sięgały nawet ponad 20 proc. sprawdzonych partii produktów - czytamy w komunikacie na stronie UOKiK.

Nasze postępowanie wykazało, że w wielu przypadkach informacje na wywieszkach różniły się od tych na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy. Naruszenia te miały charakter systemowy i długotrwały. Dlatego nałożyłem na Jeronimo Martins Polska ponad 60 mln zł kary
powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wczoraj na swoim oficjalnym profilu na Twitterze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w trwającej od 2020 r. batalii sądowej, została utrzymana kara dla Jeronimo Martins Polska w wysokości 60 milionów złotych.

Wyrok jest nieprawomocny" - ogłosił UOKiK na Twitterze.

Zaliczyłem mnóstwo terapii"- Andrzej Chyra o uzależnieniu od alkoholu. "Zbliżenia: Alicja ResichInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas