Czy przebywając na zwolnieniu L4 można iść na uroczystość pierwszej komunii świętej?

W maju w całej Polsce organizowane są uroczystości związane z pierwszą komunią świętą, do której przystępują zazwyczaj dzieci z trzecich klas szkół podstawowych. Czy w takim wydarzeniu w roli gościa może brać udział osoba, która przebywa wówczas na zwolnieniu L4? Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych postanowił odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Kod na zwolnieniu L4 dużo mówi o tym, czy można wówczas wychodzić z domu
Kod na zwolnieniu L4 dużo mówi o tym, czy można wówczas wychodzić z domuMichał WoźniakEast News

Czy przebywając na L4 można iść na uroczystość pierwszej komunii świętej?

Na uroczystość pierwszej komunii świętej przeważnie zapraszana jest najbliższa rodzina, która towarzyszy dziecku w tym duchowym wydarzeniu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zaproszony gość przebywa wówczas na zwolnieniu lekarskim. Czy udając się na taką uroczystość, można narazić się problemy związane z decyzją ZUS o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest już w samym zwolnieniu L4, ponieważ naniesiona jest tam informacja, która jasno wskazuje, czy osoba chora może uczestniczyć np. w uroczystości pierwszej komunii świętej.

Jeśli na zwolnieniu L4 znajduje się cyfra "1", oznacza to, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim powinna leżeć i przebywać w domu. Rzecz jasna, przepisy dopuszczają możliwość opuszczenia domu, ale wyłącznie z uwagi na potrzebę załatwienia najpilniejszych sprawa, takich jak wyjście do apteki po leki lub udanie się do sklepu po niezbędne zakupy.

Oznacza to, że osoba będąca na L4, na którym widnieje cyfra "1" nie powinna brać udziału w uroczystości pierwszej komunii świętej.

Natomiast zwolnienie L4 z naniesioną cyfrą "2" pozwala choremu na swobodne poruszanie się poza domem, ponieważ w ocenie lekarza wystawiającego zwolnienie, nie wpływa to na pogorszenie się stanu chorego.

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na łamach serwisu tvn24.pl powiedział, że zwolnienia lekarskiego nie można wykorzystywać jak urlopu albo w jego czasie pracować. Dodał również, że: "Zwolnienia nie można też wykorzystywać na inne aktywności, które mogłyby wydłużyć okres niezdolności do pracy. W trakcie zwolnienia nie powinniśmy wykonywać żadnych czynności, które mogłyby wydłużyć nasz powrót do zdrowia".

Urzędnicy kontrolują Polaków przebywających na zwolnieniach L4
Urzędnicy kontrolują Polaków przebywających na zwolnieniach L4123RF/PICSEL

ZUS kontroluje osoby na zwolnieniu L4

Paweł Żebrowski poinformował, że w pierwszym kwartale br. ZUS skontrolował ponad 137 tys. osób przebywających na L4. Po przeprowadzonej kontroli wydano 9,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę ponad 11 mln 980 tys. zł.

Przez cały 2023 rok ZUS przeprowadził ponad 461 tys. takich kontroli. Wypłatę zasiłków chorobowych z powodu wykrytych nieprawidłowości wstrzymano prawie 29 tys. chorym.

„Zbliżenia”. Tomasz Raczek. O „Ekranie w proszku”, filmach i medytacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas