Reklama

Zmieszaj trzy składniki. Domowa maść upora się z kurzajkami i trądzikiem

Zdrowotne właściwości ziół znane są od setek lat. Teraz też chętnie korzystamy z ich potencjału, mimo że w aptekach i drogeriach nie brakuje preparatów, które wzmacniają działanie leczniczych kuracji. W domowej apteczce warto uwzględnić także maść z glistnika. Jaskółcze ziele pomoże uporać się z brodawkami, łuszczycą i trądzikiem, przynosząc ulgę skórze dotkniętej licznymi problemami. Jak zrobić maść z glistnika? Jaskółcze ziele nie jest trudne w obsłudze.

Glistnik jaskółcze ziele — co to za roślina?

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną wieloletnią i rośnie w miejscach, które kojarzyć się mogą z pospolitymi chwastami. Bylinę spotkamy nie tylko w ogrodach czy parkach, ale też nieużytkach czy przydrożnych rowach. Wybierając się na poszukiwania glistnika, celujmy w miejsca lekko zacienione i wilgotne.

Jak wygląda jaskółcze ziele? Zwykle osiąga wysokość 50 centymetrów. Glistnik cechuje się owłosioną łodygą oraz dużymi, pierzastymi liśćmi w odcieniu jasnej zieleni. Żółte kwiaty nie są dużych rozmiarów, więc niekoniecznie zwraca się uwagę na walory ozdobne rośliny. Nie oceniajmy jej jednak po wyglądzie. Glistnik jaskółcze ziele wykazuje się właściwościami leczniczymi, które docenią osoby z niedoskonałościami cery i chorobami skórnymi.

Reklama

Przeczytaj też: Pij łyżkę dziennie, a organizm ci podziękuje. Najzdrowszy z krzewów kwitnie właśnie teraz

Kiedy zbierać glistnika?

Jaskółcze ziele wykorzystywać można na różne sposoby. Domowa maść na problemy skórne to tylko jedno z zastosowań. Z rośliny przygotowuje się także soki, olejki i nalewki. Dla uzyskania najlepszych efektów naturalnych kuracji trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią porę zbierania zielarskiego surowca. Glistnik najbardziej wartościowy jest w okresie kwitnienia, przypadającego na maj oraz czerwiec. Staraj się wybierać wyłącznie miejsca oddalone od ruchliwych dróg, by roślina nie była narażona na zanieczyszczenia.

Porada: Jaskółcze ziele zbieraj w rękawiczkach. Uważaj, by świeży sok wydzielany przez roślinę nie dostał się także do oczu, ponieważ może prowadzić do podrażnienia.

Sprawdź: Witamina ukryta w soczystej zieleni. Spożywcze źródła cennej dla zdrowia witaminy K

Glistnik na kurzajki i nie tylko. Na co pomaga jaskółcze ziele?

O leczniczych właściwościach glistnika decyduje bogaty skład. Roślina skrywa liczne kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy. Ich obecność przekłada się na dezynfekujące, antybakteryjne oraz przeciwzapalne działanie. Stosowanie maści z glistnika poprawi funkcjonowanie gruczołów łojowych poprzez zmniejszanie wydzielania sebum, delikatnie oczyści skórę z drobnoustrojów, ograniczy aktywność drożdżaków, bakterii i wirusów, wesprze gojenie się ran. Z tych względów maść z glistnika pomaga przede wszystkim w przypadku:

  • brodawek (zwanych potocznie kurzajkami),
  • trądziku,
  • łuszczycy,
  • egzemy,
  • owrzodzeń,
  • świerzbu.

Przepis na maść z glistnika

Glistnik jaskółcze ziele pojawia się w produktach dostępnych w aptekach, lecz niewielkim kosztem i wysiłkiem leczniczą maść przygotujesz samodzielnie. Jak zrobić maść z glistnika? Wyjaśniamy ten proces krok po kroku.

  • 2 duże garści jaskółczego ziela (kwiatów, liści i łodyg) umyj, osusz na ręczniku papierowym i drobno poszatkuj.
  • 400 gramów smalcu rozpuść na patelni z grubym dnem. Powinien stać się gorący, ale nie dopuszczaj do jego zagotowania.
  • Patelnię ze smalcem odstaw z kuchenki i dodaj ziele. Wymieszaj, odstaw do ostygnięcia.
  • Mieszankę przełóż do wysokiego naczynia i zmiksuj.
  • Następnie wlej 80 mililitrów spirytusu, zamieszaj.
  • Całość przelej do słoiczka i przechowuj w lodówce.

Polecamy:

Trzy tanie maści, które zawsze warto mieć przy sobie. Ratuek na urazy i zakażenia

Oto pogromca wolnych rodników. Ten koktajl powinno się pić przez cały rok

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama