Reklama

Zespół czerwonego oka: Przyczyny, objawy i leczenie

Mocno zaczerwienione oko to częsta dolegliwość, której przyczyną może być alergia czy zbyt mocne pocieranie oczu. Jeśli jednak nie mija przez 2-3 dni, najlepiej skonsultować się z okulistą. Zespół czerwonego oka to często efekt stanu zapalnego. Wywołują go nie tylko alergeny, ale też wirusy czy bakterie, a w takim wypadku niezbędne jest specjalistyczne leczenie.

Czym jest zespół czerwonego oka i jak się objawia?

Czerwone oko to zespół charakterystycznych objawów obejmujących przekrwienie, podrażnienie i łzawienie narządu wzroku. To właśnie najczęstsza przyczyna, przez którą pacjenci zgłaszają się do okulisty. O ile samo zaczerwienienie nie musi być groźne (to może być efekt zbyt intensywnego pocierania czy alergii np. na pyłki roślin), to jeśli towarzyszy mu ropna wydzielina czy pogorszenie się wzroku (np. nieostre widzenie), należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Przyczyny zespołu czerwonego oka

Najczęstszą przyczyną zaczerwienienia oka jest zapalenie spojówki, rogówki lub tęczówki. Może ono mieć podłoże wirusowe, alergiczne, bakteryjne, a także grzybicze lub chlamydiowe. Warto wiedzieć, że zapalenie spojówek może być też spowodowane np. urazem mechanicznym lub towarzyszyć innym chorobom (np. o podłożu autoimmunologicznym).

Reklama

Inną przyczyną zespołu czerwonego oka może być wylew podspojówkowy, zespół suchego oka lub ostry atak jaskry. Wylew podspojówkowy wzbudza silny niepokój u pacjentów, ale nie jest groźny i stosunkowo szybko mija. Mogą go wywoływać zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie tętnicze. Leczenie polega na przyjmowaniu środków wzmacniających naczynia krwionośne. Zespół suchego oka określany jest z kolei chorobą cywilizacyjną. Jego objawy nasilają się u osób pracujących przy komputerze, ale też korzystających przez długi czas z telefonów czy tabletów. Dolegliwość bardziej zagraża też osobom noszącym soczewki kontaktowe, które sprzyjają nadmiernemu wysychaniu oczu. Ratunkiem może być częste używanie kropli nawilżających.

Zaczerwienienia oczu nie należy ignorować, jeśli towarzyszą mu bóle głowy, zaburzenia widzenia czy nudności. Możemy mieć wtedy do czynienia z atakiem jaskry. Ta podstępna choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów, ale stopniowo uszkadza nerw wzrokowy.

Czerwone oko a zapalenie spojówki

Zapalenie spojówek najczęściej spowodowane jest zakażeniem adenowirusami. Objawia się zaczerwienieniem, silnym łzawieniem i wrażeniem obecności ciała obcego pod powieką. Zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach, ale może też przeistoczyć się w zapalenie rogówki, które wymaga specjalistycznego leczenia. Podobne objawy do zapalenia wirusowego ma zapalenie alergiczne, występuje ono najczęściej sezonowo, np. w trakcie pylenia traw.

Zapalenie bakteryjne rozpoznamy po ropnej wydzielinie w oku o biało-żółtej barwie. Najczęściej pojawia się ona rano. Inne symptomy to zaczerwienienie i obrzęk oka. Konieczne jest leczenie antybiotykami.

Coraz częściej zapalenie spojówek ma podłoże grzybicze, co jest spowodowane m.in. nadużywaniem antybiotyków. Objawy tego zakażenia to niewielki ból oka, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie.

Czerwone oko a zapalenie rogówki

Dość silny ból oka, łzawienie i światłowstręt oraz pogorszenie widzenia mogą być objawami zapalenia rogówki. Dolegliwość wymaga jak najszybszego leczenia, ponieważ grozi owrzodzeniem tej części oka, a nawet trwałym ubytkiem wzroku.

Czerwone oko a zapalenie tęczówki

Zapalenie tęczówki to kolejna groźna dolegliwość, która nieleczona może nawet prowadzić do utraty wzroku. Charakterystycznym objawem jest silne podrażnienie oka, ostry ból, łzawienie i nadwrażliwość na światło. Stopniowo dochodzi też do pogorszenia ostrości widzenia. Przyczyną zapalenia tęczówki mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, ale choroba bardzo często towarzyszy schorzeniom o podłożu autoimmunologicznym, np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy łuszczycowemu zapaleniu stawów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby oczu | zapalenie spojówek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy