Reklama

Zdrowie jamy ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest corocznie dwudziestego dnia marca. Ta symboliczna data ma przypomnieć o ogromnym znaczeniu jakie ma troska o dobrą kondycję jamy ustnej dla zdrowia rozumianego kompleksowo. Przecież w jej obrębie krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe, kluczowe dla życia. Jak dbać o jamę ustną? Co robić, a czego unikać, by cieszyć się jej dobrym stanem na co dzień?

Mycie zębów

O konieczności mycia zębów nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele osób nie rezerwuje jednak w swoim codziennym grafiku wystarczająco dużo czasu na poranną toaletę i cóż, mali i duzi przyznają, że nie zawsze myją zęby przed śniadaniem. Ma to nie tylko estetyczne konsekwencje. W nocy, kiedy nie jemy i nie pijemy, zarówno na zębach, jak i na języku namnażają się drobnoustroje. Nie myjąc zębów przed pierwszym posiłkiem dostarczamy bakteriom pożywkę i stymulujemy rozwój próchnicy.

Reklama

Nadmierna higiena 

Już małe dzieci wiedzą, że z uwagi na niedostateczną higienę jamy ustnej, pojawia się próchnica. A co się dzieje u osób obsesyjnie myjących zęby? Bardzo często dochodzi do osłabienia szkliwa, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju mycie zębów tuż po posiłku. Warto zaznaczyć, że trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej, a enzymy odpowiedzialne za ten proces nie są obojętne dla szkliwa. Obniżone zostaje pH jamy ustnej co czyni szkliwo bardziej miękkim, a zęby podatniejszymi na uszkodzenia. Odczekajmy zatem minimum pół godziny po zjedzeniu posiłku i dopiero umyjmy zęby. Jest to szczególnie ważne jeśli w posiłku lub przekąsce zawarte były owoce.

Stomatolodzy podpowiadają, że zębów nie powinno się myć częściej niż pięć razy dziennie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Płukanie jamy ustnej

Zdecydowanie zrezygnujmy z powszechnie reklamowanych płynów do płukania ust. Postawmy na naturalne rozwiązania. Świetnie sprawdza się płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Praktyka ta przyniesie nam wiele korzyści: olej działa antyseptycznie, wzmacnia dziąsła i, o ile zdecydujemy się prowadzić taką kurację regularnie, mamy szansę wybielić zęby nawet o kilka tonów.  


Doskonałym sposobem na odkażenie jamy ustnej i gardła jest też napar z tymianku. To tanie ziele ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Tymianek ma zdolność hamowania rozwoju drobnoustrojów w jamie ustnej. Sprawdza się również w trakcie infekcji - rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle i ułatwia jej odkrztuszanie. Działa osłonowo na śluzówkę i wzmacnia organizm w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi.  

Nitkowanie zębów

Kolejnym ważnym aspektem jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Użycie nawet najlepszej szczoteczki nie zapewni skutecznego czyszczenia szczelin pomiędzy zębami. Warto przynajmniej raz - dwa razy na dobę dokładnie wynitkować zęby i zmniejszyć ryzyko próchnicy, a także podrażnień i infekcji dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego

Korzystajmy regularnie z kontroli stomatologicznych. Nie mniej ważne od leczenia ubytków zębowych jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Jego obecność sprzyja osadzaniu się na powierzchni zębów drobnoustrojów, jest  przyczyną nieświeżego oddechu i rozwoju próchnicy. Ponadto patogeny bytujące w jamie ustnej mogą stać się przyczyną rozwoju chorób serca i nerek.

Rozsądne przerwy pomiędzy posiłkami i przekąskami

Regularne spożywanie posiłków jest równie istotne jak zachowywanie  racjonalnych przerw pomiędzy nimi. Chodzi nie tylko o dbałość o prawidłową masę ciała, ale też czas na odpoczynek dla całego przewodu pokarmowego. Rozgryzanie i żucie i są niezwykle energochłonnymi procesami. Zęby odgrywają tu kluczową rolę. Dajmy im minimum trzy godziny przerwy.

Starajmy się unikać ciągłego podjadania pomiędzy zasadniczymi posiłkami. Jedząc non stop zmuszamy zęby do nadmiernej pracy i narażamy je na niemal ciągłe działanie enzymów trawiennych, które osłabiają szkliwo.  

Ewa Koza, mamsmak.com

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jama ustna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy