Zapalenie ucha

U małych dzieci najczęściej dochodzi do niego w następstwie zwykłego przeziębienia. Oto, jak pomóc choremu malcowi.

Trąbka słuchowa, która łączy ucho środkowe z nosową częścią gardła, u niemowląt i małych dzieci ma nieco inną budowę niż u dorosłych. Jest znacznie krótsza i położona bardziej poziomo, dlatego wyjątkowo łatwo mogą się do niej "przenieść" bakterie pochodzące z nosa oraz gardła.

Typowe objawy

Reklama

Podczas zapalenia ucha dziecko zazwyczaj skarży się na silny ból. U niemowlęcia o infekcji może świadczyć to, że smyk często płacze lub ma problemy z zasypianiem, a dodatkowo pociera głową o poduszkę, szarpie albo drapie chore uszko.

Chory brzdąc ma też zwykle wysoką gorączkę (czasami sięgającą nawet 40°C), przytłumiony słuch, nudności, wymioty lub biegunkę.

Ze względu na ból nasilający się podczas ssania oraz przeżuwania pokarmu, dziecko może też odmawiać jedzenia i picia.

Czasami pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, ból brzuszka, wymioty. Z każdym maluchem, u którego podejrzewamy ból ucha, trzeba szybko pójść do laryngologa.

Wizyta u specjalisty

Po dokładnym obejrzeniu wnętrza ucha otoskopem lekarz potwierdzi infekcję i prawdopodobnie przepisze dziecku antybiotyk, a także środki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiające jej odpływ.

Wraz z antybiotykiem maluszek będzie też musiał przyjmować lek osłonowy, czyli jeden z preparatów probiotycznych.

W doraźnym łagodzeniu bólu pomogą środki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem, dostępne w aptekach bez recepty. Żeby ulżyć smykowi, który ma silny katar, dobrze jest często czyścić jego nosek. Należy też podawać mu dużo płynów. Infekcja trwa zwykle kilka, kilkanaście dni. Przez ten czas maluszek powinien pozostawać w domu.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie ucha

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje