Szkarlatyna w przedszkolach. Rośnie liczba zachorowań

​Sezon jesienno-zimowy to idealny czas dla wielu bakterii i wirusów. Jak co roku, pojawiają się pierwsze doniesienia o przypadkach szkarlatyny. Ta groźna choroba zakaźna, zwana bywa również płonicą. Jeszcze przed drugą wojną światową była najczęstszą chorobą wśród dzieci. Dziś powraca z nową siłą.

W Polsce pierwsze przypadki szkarlatyny zanotowano w tym roku w kilku szczecińskich przedszkolach. To zapewne dopiero początek, bo od dekady liczba chorych systematycznie rośnie. Dość powiedzieć, że odnotowuje się już ponad 25 tysięcy przypadków rocznie. W leczeniu szkarlatyny niezwykle ważna jest profilaktyka polegająca na przestrzeganiu zasad higieny oraz izolacji chorych.

Objawy szkarlatyny

Reklama

Pierwsze objawy szkarlatyny są bardzo gwałtowne. Pojawia się silny ból gardła, kaszel i wymioty. Towarzyszą jej wysoka gorączka, bóle głowy i znaczne podniesienie tętna. W drugim lub trzecim dniu pojawia się charakterystyczna drobnoplamista wysypka. Zmiany skórne przypominają ślady po ukłuciu szpilek. Początkowo wysypkę pojawia się w okolicach pach i pachwin, z czasem przenosząc się na całe ciało. Wysypka ustępuje po kilku dniach, a po dwóch tygodniach następuje gwałtowne łuszczenie się naskórka.

Jednym z charakterystycznych objawów szkarlatyny jest pokryty białym nalotem język. Po kilku dniach pojawiają się na nim lśniące czerwony punkty. Ten stan nazywa się czasem "językiem malinowym". Powiększone i bolesne stają się też węzły chłonne w szyi i pachwinach.

Powikłania po szkarlatynie

Szkarlatyna powoduje zaburzenia pracy układu krążenia i może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Negatywnie wpływa też na śledzionę i wątrobę. Podczas infekcji organy te ulegają znacznemu powiększeniu. Nieleczone zmiany w gardle mogą prowadzić do martwicy tkanek. Zdarza się, że w efekcie szkarlatyny następuje posocznica. Mówiąc wprost, nieleczona może prowadzić do śmierci.

Dowiedz się więcej na temat: szkarlatyna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje