Reklama

Światłowstręt: Czym jest? O jakich chorobach świadczy?

Światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło, to przede wszystkim objaw chorób oczu, ale też schorzeń układu nerwowego, hormonalnego czy sercowo-naczyniowego. Nigdy nie powinno się go bagatelizować. Mrużenie, łzawienie i ból oczu na skutek ekspozycji na nawet niewielkie natężenie światła powoduje nie tylko spory dyskomfort w codziennym życiu, ale sygnalizuje, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Sprawdź, czym jest światłowstręt i o jakich chorobach świadczy.

Czym jest światłowstręt?

Światłowstręt (inaczej fotofobia) to nadwrażliwość oczu na światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Objawia się łzawieniem i pieczeniem oczu w kontakcie z nawet niewielkim źródłem światła. Mechanizmem obronnym jest wtedy automatyczne mrużenie oczu. Światłowstrętowi często towarzyszy ból oczu i głowy. Warto wiedzieć, że nie jest to jednostka chorobowa, ale objaw innych, często poważnych schorzeń.

Światłowstręt a choroby oczu

Nadwrażliwość na światło najczęściej wiąże się z chorobami oczu. Może towarzyszyć zapaleniu spojówek, ale też chorobom rogówki i twardówki, które są znacznie poważniejsze i mogą prowadzić do utraty wzroku. Dlatego problemy z oczami (ropna wydzielina, ból i zaburzenia widzenia) zawsze powinny skłonić nas do wizyty u okulisty. Tym bardziej że światłowstręt to także objaw chorób siatkówki oraz powikłanie po zabiegach chirurgicznych na oczach. Występuje też u niektórych osób cierpiących na jaskrę.

Reklama

Światłowstręt a migrena

Paraliżujące bóle głowy, których nie da się zwalczyć żadnymi środkami farmakologicznymi, to migreny. Potrafią trwać nieustannie nawet przez kilka dni, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Migrena zyskała już miano choroby cywilizacyjnej, która w dodatku zwiększa ryzyko depresji. Chorzy oprócz silnego bólu głowy zmagają się także ze światłowstrętem, zaburzeniami widzenia, mdłościami i nadwrażliwością na dźwięki.

Światłowstręt a niedobór witaminy B2

Witamina B2 (ryboflawina) odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Jej niedobory mogą wywoływać m.in. uszkodzenia rogówki, utratę ostrości widzenia czy wrastanie naczyń krwionośnych w oku. Jednym z objawów jest światłowstręt. Głównym źródłem ryboflawiny są produkty mleczne, mięso i produkty zbożowe.

Światłowstręt a tętniak

Światłowstręt może też być „sygnałem ostrzegawczym” przed pęknięciem tętniaka w mózgu. To efekt niewielkich krwawień poprzedzających pęknięcie. Towarzyszą im również mdłości i umiarkowane bóle głowy.

Światłowstręt a choroby tarczycy

Światłowstręt, problemy z widzeniem (podwójne widzenie, nieostry obraz) i wytrzesz oczu to objawy charakterystyczne dla choroby Gravesa-Basedowa, czyli nadczynności tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Z niejasnych przyczyn układ odpornościowy atakuje tarczycę, co zaburza wydzielanie hormonów.

Światłowstręt a zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest groźnym powikłaniem infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Kiedy drobnoustroje wraz z krwią docierają do mózgu, są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Zapalenie opon mózgowych objawia się światłowstrętem, ale też ostrym bólem głowy, wysoką gorączką, sztywnieniem karku i drgawkami.

Światłowstręt a nowotwory układu nerwowego

Nowotwory układu nerwowego są bardzo rzadkie, jednak szczególnie niebezpieczne. Guzy w mózgu i rdzeniu kręgowym długo nie dają charakterystycznych objawów, a mogą dość szybko rosnąć. Jednym z pierwszych symptomów jest światłowstręt, inne uzależnione są od umiejscowienia nowotworu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby oczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy