Reklama

Siedem szybkich sposobów na poparzenia słoneczne

Poparzenie słoneczne jest wywołane nadmiernym działaniem promieni ultrafioletowych na skórę. Powdodują one wzrost produkcji melaniny - ciemnego pigmentu gromadzącego się w naskórku. Pomimo powszechnej dostępności kremów z filtrami, co roku tysiące ludzi ulega poparzeniom. Jeśli są umiarkowane, mogą objawiać się drażniącym swędzeniem, ale w poważniejszych przypadkach popękana skóra wywołuje silny ból. Warto poznać kilka szybkich sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Stosując nasze wskazówki, wyleczysz swoją poparzoną skórę dużo szybciej niż dotychczas.

Nie czekaj 

Jeśli zauważysz pierwsze objawy poparzenia słonecznego czy mocne zaczerwienienie skóry, zrezygnuj  z bezpośredniej ekspozycji na słońce i rozpocznij leczenie. Im szybciej zareagujesz, tym mniej się nacierpisz. Pamiętaj też, że objawy zbyt intensywnej ekspozycji na słońce mogą pojawić się dopiero po upływie czterech- sześciu godzin. Pierwszym krokiem powinno być zatem potraktowanie poparzeń poważnie i podjęcie działania.

Nawilżaj

Weź chłodny prysznic a następnie wetrzyj krem nawilżający w całe ciało - szczególnie w te miejsca, gdzie nastąpiła ekspozycja na słońce. Stosuj go wielokrotnie, aby łuszczenie się poparzonej skóry nie było tak rozległe. Stosuj kremy zawierające witaminy C i E, które ograniczą uszkodzenia naskórka. Możesz także przez kilka dni stosować krem zawierający hydrokortyzon, aby zmniejszyć ból wywołany poparzeniem. Nie rozdrapuj ani nie próbuj skubać skóry, bo doprowadzi to do powstania bąbli, a nawet infekcji.

Reklama

Nawadniaj

Każdy rodzaj poparzenia sprawia, że pod skórą zaczyna gromadzić się płyn tkankowy, co oznacza, że reszta ciała pozbawiana jest wody. Musisz zatem przyjmować więcej płynów, aby utrzymywać skórę w stanie właściwego nawodnienia. Pij dużo wody, soków i napojów dla sportowców w celu zapobiegnięcia odwodnieniu. Zwracaj uwagę na niepokojące symptomy, takie jak pragnienie, wyschnięte usta, bóle i zawroty głowy, mniejsze oddawanie moczu i senność. Szczególną uwagę poświęć dzieciom, które są dużo bardziej podatne na poparzenia słoneczne.

Określ poziom poparzenia

Większość poparzeń może być z powodzeniem leczona w domu. Pod warunkiem, że podejmiesz natychmiastowe działania. Kiedy należy poszukać specjalistycznej pomocy? Jeśli poparzone zostało więcej niż 20 procent ciała, natychmiast udaj się do lekarza. Jeśli osoba, która doznała poparzeń słonecznych ma gorączkę i dreszcze, to sygnał, że system obronny organizmu uległ załamaniu. W takim przypadku natychmiast szukaj pomocy medycznej.

Weź lekarstwa

Jeśli chcesz brać leki na poparzenia, koniecznie zasięgnij najpierw opinii lekarza. Może on zasugerować podawanie ibuprofenu przez następne 48 godzin. Dzięki temu nie dopuścisz do pojawienia się opuchlizny i zaczerwienienia się skóry. Przydatny może być także paracetamol. Pamiętaj tylko, że zredukuje dokuczliwy ból, ale nie posiada tych samych właściwości przeciwzapalnych co ibuprofen.

Unikaj mydła

Nie stosuj mydła w miejscach poparzenia, bo to może pogorszyć problem poprzez wysuszanie skóry. Unikaj też płynów do kąpieli. Najlepiej jest łagodzić podrażnienia poprzez spłukiwanie ciała zimną wodą. Pamiętaj też by osuszać skórę poprzez przykładanie do niej ręcznika zamiast intensywnego wycierania.

Używaj kompresów

W efekcie poparzenia słonecznego na skórze tworzy się stan zapalny, dlatego kompresy mogą przynieść ulgę. Dodaj kilka kostek lodu do naczynia z wodą, nasącz kawałek materiału i delikatnie przyłóż do poparzonego miejsca. Powtarzaj zabieg przez kilka dni.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy