Reklama

Odra jest wyjątkowo groźna

Rozpowszechniane są informacje, że odra to niegroźna choroba wieku dziecięcego. To wyjątkowo szkodliwy mit! Chyba, że ktoś za niegroźną chorobę uznaje taką, w wyniku której od 1/3 do 1/4 chorych z powodu stanu zagrożenia zdrowia lub życia trafia do szpitala.

A tak dzieje się w przypadku odry. Nawet jeśli jednak pacjent znajduje się wśród tych, którzy odrę mogą przeleżeć w domu, trudno mówić o łagodnym przebiegu tej choroby.

Objawy odry

Reklama

- Wysoka gorączka - do 40 stopni (małe dzieci przy takiej temperaturze ciała mogą mieć drgawki gorączkowe) - która trwa kilka dni;

- Światłowstręt;

- Zapalenie spojówek;

- Suchy, męczący kaszel;

- Pod koniec choroby - mało estetyczna wysypka na ciele;

- Ból gardła;

- Ogólne rozbicie.

Odra może też zakończyć się powikłaniami.

Powikłania odry

- Zapalenie ucha (dość częste - 7-9 osób na 100 chorujących na odrę) - zwłaszcza u małych dzieci może doprowadzić do uszkodzenia słuchu;

- Zapalenie płuc (dość częste - 1-6 osób na 100 chorujących na odrę)  - główna przyczyny śmierci małych dzieci chorujących na odrę.

- Zapalenie mózgu (rzadkie - 1 osoba na 1000 chorujących na odrę) - może doprowadzić do śmierci lub kalectwa.

- Podostre stwardniejące zapalenie mózgu (bardzo rzadkie - 1 osoba na 100 000 chorujących na odrę) - nieuleczalna, postępująca i doprowadzająca do śmierci choroba, która może się rozwinąć w wyniku odry w kilka lat po jej przechorowaniu.

Dodajmy, że na odrę najczęściej chorują dzieci, ale mogą na nią zachorować również dorośli - przede wszystkim ci, którzy nie przebyli tej choroby w dzieciństwie albo też ci, którzy nie zostali prawidłowo zaszczepieni przeciwko odrze (czyli dwoma dawkami szczepionki).

Jw


Dowiedz się więcej na temat: odra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje