Reklama

O czym świadczą pałeczkowate palce?

Palce pałeczkowate, czyli pogrubione na końcach, to charakterystyczny objaw wielu schorzeń. W ten sposób dają o sobie znać poważne problemy z układem oddechowym czy sercowo-naczyniowym. Mamy wtedy do czynienia z niewydolnością krążeniową lub niewystarczającym natlenieniem organizmu. Pałeczkowate palce mogą też sygnalizować poważne choroby jelit i wątroby czy zakażenia pasożytnicze. Zdarza się też, że w ten sposób ujawniają się zaburzenia hormonalne, a także schorzenia reumatologiczne. Sprawdź, jak wyglądają pałeczkowate palce i dowiedz się, co mówią na temat twojego stanu zdrowia.

Jak wyglądają pałeczkowate palce?

Pałeczkowate palce (nazywane też palcami Hipokratesa lub palcami dobosza) charakteryzują się tym, że są zgrubione na odcinku dystalnym, a więc na końcach. Paznokcie palców z pałeczkowatością są z kolei okrągłe i nadmiernie uwypuklone, przez co przypominają szkiełko zegarka (stąd nazwa paznokcie zegarkowate). Bezpośrednią przyczyną tak wyglądających palców jest przerost tkanki łącznej. Bardzo często jest to objaw poważnej choroby.

Pałeczkowate palce a choroby układu krążenia

Obustronna pałeczkowatość palców najczęściej jest efektem tzw. sinicy centralnej, czyli niedotlenienia organizmu wynikającego z nieprawidłowego krążenia krwi. W efekcie dochodzi do niedoborów hemoglobiny w naczyniach włosowatych. Jeśli pałeczkowatość występuje tylko w jednej kończynie, możemy mieć do czynienia z zapaleniem tętnicy czy przerwaniem przewodu tętniczego. Warto wiedzieć, że palce Hipokratesa mogą być objawem jeszcze bardziej poważnych chorób układu krążenia, takich jak wady serca, tętniak aorty czy infekcyjne zapalenie wsierdzia (skóra zabarwia się wtedy na kolor kawy z mlekiem).

Reklama

Pałeczkowate palce a choroby układu oddechowego

Palce Hipokratesa są również częstym objawem poważnych chorób układu oddechowego i wiążą się z niedotlenieniem organizmu. Mogą towarzyszyć odmie opłucnowej, zatorowości płucnej, a także przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Wszystkie te schorzenia objawiają się trudnościami z oddychaniem, dusznościami, a także bólami w klatce piersiowej.

Pałeczkowate palce a choroby jelit i wątroby

Pałeczkowatość palców to również mało znany objaw chorób układu pokarmowego. W ten sposób może o sobie dawać znać stany zapalny wątroby lub nawet marskość tego narządu. Warto wiedzieć, że choroby wątroby latami rozwijają się bezobjawowo, a jedyne symptomy mogą się pojawiać właśnie na skórze czy palcach. Jeśli zgrubienia na zakończeniach palców towarzyszą bólom brzucha i nawracającym biegunkom, możemy mieć do czynienia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Pałeczkowate palce to także objaw zakażenia pasożytami, a nawet nowotworów przełyku czy żołądka.

Pałeczkowate palce a choroby reumatologiczne

Pałeczkowate palce są również charakterystycznym symptomem niektórych chorób reumatologicznych. Często sygnalizują łuszczycowe zapalenie stawów – oprócz zgrubień występuje też sztywność i ból stawów, a także zaczerwienienie skóry. Zmiana kształtu palców może się również wiązać z osteoartropatią przerostową – przewlekłą chorobą stawów, która wywołuje ich stan zapalny. Często jest powiązana ze schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego.

Pałeczkowate palce a zaburzenia hormonalne

Pałeczkowatość palców to także rzadki i mało charakterystyczny objaw zaburzeń hormonalnych. Może wystąpić przy nadczynności tarczycy spowodowanej chorobą Gravesa-Basedowa. Oprócz pogrubionych palców można wtedy zaobserwować nerwowość, nadpobudliwość, utratę masy ciała czy kłopoty ze snem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy