Reklama

Niepokojące statystyki. Rośnie liczba zachorowań na odrę

Rośnie liczba zachorowań na odrę. Od stycznia w całym kraju odnotowano ponad 900 przypadków - wynika z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To tyle co w całym ubiegłym roku.

Epidemiolodzy zwracają uwagę, że obecnie w Polsce mamy 10 ognisk tej choroby. Występują one m.in. na Mazowszu, Pomorzu Zachodnim, Śląsku i w Wielkopolsce. 

- Chorują nie tylko dzieci, które nie były szczepione, ale także coraz częściej osoby dorosłe. Spodziewamy się kolejnego wzrostu liczby chorych - podkreśla w rozmowie z RMF FM doktor Iwona Paradowska, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- Jeśli ktoś niepokoi się, a nie pamięta, czy był szczepiony, czy chorował, powinien zgłosić się do lekarza, który ustali plan gry. Lekarz może zaproponować badanie przeciwciał we krwi i wtedy stwierdzi, czy jesteśmy bezpieczni, albo od razu zaproponować szczepienie. Szczepienie to jedyny skuteczny sposób na uniknięcie zachorowania. Nawet jeżeli kiedyś byliśmy szczepieni i ponownie dostaniemy ją, nic nie powinno się stać. Szczepionka jest tak skonstruowana, żebyśmy musieli przyjąć ją chyba w litrach, żeby była mowa o komplikacjach - uspokaja Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Reklama

Specjaliści zwracają uwagę, że rośnie liczba odmów obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce. Przez nie 4-5 procent osób w wieku 0-19 lat w Polsce nie otrzymało tych szczepień.


Jakie są objawy odry?

Typowe objawy odry to wysoka gorączka z dreszczami, nadwrażliwość na światło i silny kaszel, a w kolejnym etapie - wysypka, głównie na szyi, twarzy, tułowiu i rękach. Profilaktyka przeciwko tej chorobie polega na szczepieniu. Pierwsza szczepionka podawana jest zwykle w 13. miesiącu życia. Druga, gdy dziecko ma 10 lat. 

- Przeciwko odrze szczepimy się w ramach programu szczepień obowiązkowych. Fatalne jest to, że tysiące polskich rodzin odmówiły szczepień obowiązkowych swoich dzieci. Przez to rośnie ryzyko zachorowania przez inne osoby- podkreśla pulmonolog profesor Adam Antczak.

Odra należy do tzw. chorób zakaźnych wieku dziecięcego o wysokim stopniu zaraźliwości. Podatność na zachorowanie wynosi prawie 97 procent. Dzięki szczepieniom na dużą skalę epidemiolodzy zaobserwowali wyraźne zmniejszenie liczby zachorowań. 

Michał Dobrołowicz, Maciej Nycz

RMF24
Dowiedz się więcej na temat: odra | szczepienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy