Reklama

Najzdrowsze tłuszcze, które powinny być obecne w diecie

Do tłuszczów szybko przylgnęła łatka produktów, które zapychają żyły i niechybnie prowadzą do chorób związanych z układem krążenia, czyli np. z miażdżycą, nadciśnieniem czy zawałem serca. Dlatego często lansowana jest całkowita rezygnacja z tłuszczów, co może nadwyrężyć zdrowie. Dlatego warto wiedzieć, jaką rolę odgrywają w codziennej diecie, a także które z nich są korzystne, a z których trzeba całkowicie zrezygnować.

Dlaczego nie wolno rezygnować z tłuszczów?

Tłuszcze, podobnie jak inne składniki odżywcze, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Spełniają bardzo ważne funkcje. Między innymi są katalizatorem do produkcji przez układy enzymów i hormonów, a także są niezbędne w przeprowadzeniu procesów metabolicznych. Tłuszcze są również potrzebne do lepszego przyswajania witamin, między innymi A, K, D, E (tzw. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach). Poza tym tłuszcze mogą transportować do komórek ciała ważne substancje, a także chronią przed zimnem i mają korzystny wpływ na pamięć i koncentrację.

Reklama

Tłuszcz tłuszczowi nierówny

Dlaczego do tłuszczu przylgnęła zła łatka? To przede wszystkim wina jego kaloryczności, gdyż spożywany w nadmiarze może przyczynić się do powstania nadwagi i otyłości, a także jest bezpośrednio oskarżany o powodowanie miażdżycy, co sprawia, że organizm jest o krok od groźnych chorób układu krążenia, czyli zawałów serca i udarów. Oczywiście, niektóre tłuszcze powinny znaleźć się w codziennej diecie, ale w niewielkiej ilości. Poza tym są również i takie, które trzeba całkowicie wyeliminować z jadłospisu.

Złe tłuszcze

Które z tłuszczy zaliczamy do złych i jakich powinno się kategorycznie wystrzegać? To przede wszystkim tzw. tłuszcze trans, które najczęściej powstają w wyniku przemysłowego utwardzania (pod wpływem temperatury łączą się z wodorem) olejów roślinnych, co sprawia, że wydłuża się m.in. ich trwałość, ale także są uznawane za konserwanty. Tłuszcze trans występują również w naturalnych produktach, np. w nabiale i mięsie, jednak trzeba wiedzieć, że te nie powodują niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Za to przemysłowo uzyskiwane tłuszcze trans mają bardzo negatywne działanie. Przypisuje się im między innymi obniżenie odporności organizmu, a także pogorszenie płodności. Oczywiście nie sposób zapomnieć o fakcie, że podnoszą poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, które pośrednio wywołują udar i zawał serca.

Należy pamiętać, że tłuszcze trans mogą również powstawać w wyniku długotrwałego podgrzewania olejów, które wykorzystywane są do smażenia, np. rzepakowego, słonecznikowego czy oliwy. Dlatego warto smażyć na nich krótkotrwale, a także często je wymieniać, co zminimalizuje ryzyko ich utwardzenia. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby oleje roślinne zastąpić smalcem czy masłem klarowanym, ponieważ wykazują się wysoką temperaturą palenia i dymienia.

Tłuszcze korzystne dla zdrowia

Choć tłuszcze owiane są złą sławą, znaleźć je można w wielu produktach, których nie powinno się wykluczać z diety. Szeroką gamą występowania odznaczają się tłuszcze nasycone, które poprawiają poziom tzw. dobrego cholesterolu, a także mogą uchronić - w przeciwieństwie do tłuszczów trans - przed chorobami związanymi z układem krążenia. Tłuszcze nasycone mają niebagatelny wpływ na pracę narządów, a szczególnie mózgu i wątroby. Gdzie je można znaleźć? Przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsie i nabiale, ale także w oleju kokosowym.

Tłuszcze jednonienasycone

Te tłuszcze również nie powinny ujść naszej uwadze komponując codziennie menu. Podobnie jak tłuszcze nasycone, mogą być nieocenione w prewencji chorób związanych z układem krążenia, a także działają przeciwzapalnie i mogą korzystnie działać na metabolizm (w połączeniu z wysiłkiem fizycznym mogą ułatwić odchudzanie). Dlatego warto od czasu do czasu zajadać się awokado, które jest ich źródłem, a także orzechami, np. laskowymi, ziemnymi, makadamia, itp. Jednak nie warto przesadzać z ich ilością - wystarczą niewielkie ilości między posiłkami, aby poprawić swój stan zdrowia.

Tłuszcze wielonienasycone

Tłuszcze wielonienasycone to znane wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, o których powiedziano i napisano już wiele. Oczywiście, ważne jest to, aby przyjmować je w codziennej diecie, ponieważ organizm nie może ich samodzielnie wytworzyć. Jakie korzyści płyną z przyjmowania kwasów omega? Przede wszystkim działają przeciwzapalnie i, jak większość innych zdrowych tłuszczów, poprawiają poziom zbyt wysokiego cholesterolu, ułatwiają normalizację ciśnienia tętniczego, a także korzystnie działają na funkcjonowanie jelit i całego układu krążenia. Znaleźć je można przede wszystkim w olejach roślinnych, a także w rybach oraz nasionach siemienia lnianego czy soi.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy