Reklama

Najwyższy czas na gruszki

Gruszki – idealne kształtem, niezrównane smakiem i wyjątkowo cenne odżywczo. Trudno znaleźć argumenty, by ich nie jeść. Zawierają rzadko występujący w żywości jod, a także miedź i bor. Czym jeszcze wygrywają?

Gruszki pojawiają się u schyłku wakacji, mogą być zapowiedzią jesieni; niezwykle smaczną i wartościową. Jako jedne z nielicznych owoców zawierają jod, minerał niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Korzystne dla ciężarnych

Gruszki są szczególnie polecane kobietom w ciąży. Występujący w nich kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiega wadom wrodzonym cewy nerwowej, m.in. rozszczepowi kręgosłupa. Owoce obfitują też w błonnik, który ułatwia przyswajanie witamin i minerałów z pożywienia, co w diecie przyszłej mamy jest niezwykle ważne. Obecne w gruszkach pektyny pomagają też usprawnić procesy trawienne, zapobiegają wzdęciom, zaparciom i chronią przed hemoroidami.

Reklama

Wsparcie dla mózgu

Gruszki są skarbnicą miedzi i boru - minerałów koniecznych dla dobrego działania centralnego układu nerwowego. Oba wymienione składniki wraz z witaminami z grupy B dają gruszkom istotny, korzystny wpływ na zdolności poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja. Dobrze uczynić z gruszki codzienną przekąskę śródlekcyjną dla uczniów, w każdym wieku. Obecny w owocach przeciwutleniacz: kwercetyna chroni przed rozwojem choroby Alzheimera. Naukowcy dowodzą ponadto, że gruszki, jak większość warzyw i owoców z białym miąższem, chronią przed udarem mózgu.

Ochrona oczu

Zawarte w gruszkach antyoksydanty, głównie luteina i zeaksantyna, chronią i wzmacniają oczy, a także zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku.

Cenna skórka

Biały miąższ ma korzystny wpływ na mózg, nie sposób jednak przecenić wpływu skórki owocu na nasze zdrowie. To ona jest skarbnicą antyutleniaczy, flawonoidów, substancji przeciwzapalnych i szeregu witamin. Dzięki nim gruszka pozwala zwalczyć wolne rodniki. Te sieją spustoszenie w organizmie człowieka prowadząc do przedwczesnego starzenia komórek, a także rozwój chorób cywilizacyjnych. Gruszki są uznawane za jeden z najskuteczniejszych pokarmów ograniczających ryzyko rozwoju nowotworu przełyku, żołądka, jelita grubego, a także płuc. 

Cztery argumenty dla serca

Gruszki obfitują w potas - pierwiastek niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Obecna w nich kwercetyna zapobiega uszkodzeniom tętnic. Witamina K reguluje przepływ krwi, a pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi. To wszystko sprawia, że gruszki powinny być obecne w jadłospisie wszystkich dbających o zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama