Reklama

Masz takie sny? To może być pierwszy objaw choroby

Jedno z brytyjskich badań wykazało, że częste koszmary senne mogą być jednym z pierwszych objawów choroby Parkinsona. Naukowcy udowodnili również, że sny osób cierpiących na chorobę Parkinsona mogą zawierać bardziej agresywne treści

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytani przebadali kilka tysięcy mężczyzn w starszym wieku. Odkryli, że badani, którzy często miewają koszmary senne, są bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Wcześniejsze badania wykazały również, że starsi ludzie z chorobą Parkinsona często doświadczają regularnych koszmarów sennych o agresywnej treści. Według ekspertów istnieją dowody na to, że częste i regularne koszmary senne mogą być sygnałem ostrzegawczym rozwoju choroby Parkinsona oraz jej bardzo wczesnym objawem. 

Zobacz także: Nie pij ich przed snem. Te napoje powodują bezsenność

Reklama

"Wiele osób z chorobą Parkinsona doświadcza problemów ze snem"

W brytyjskim badaniu udział wzięto pod uwagę wyniki dane 3818 mężczyzn w wieku od 67 lat, którzy wzięli udział w amerykańskim badaniu "Osteoporotic Fractures in Men Study". W trakcie badań, gdy pytano ich o częstotliwość koszmarów sennych, nie mieli żadnych objawów wskazujących na występowanie choroby Parkinsona. Osoby, które zgłosiły, że mają złe sny przynajmniej raz w tygodniu, były następnie obserwowane w celu sprawdzenia, czy istnieje większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania u nich choroby Parkinsona w przyszłości.

Podczas okresu obserwacji, który trwał siedem lat, zdiagnozowano 91 przypadków choroby Parkinsona. Większość z nich wykryto w ciągu pierwszych pięciu lat badania. Okazało się, że mężczyźni, którzy często doświadczali koszmarów sennych w ciągu pierwszych pięciu lat obserwacji, byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona niż osoby, które złe sny miewały sporadycznie.

Czytaj również: Terapia fitohormonami - skuteczne wsparcie w czasie menopauzy

Treści snów osób cierpiących na chorobę Parkinsona mogą być bardziej agresywne

- Poprzednie badania wykazały również, że sny osób z chorobą Parkinsona mogą zawierać bardziej agresywne treści, ogólnie bardziej żywe i koszmarne, niż sny osób bez tej choroby. Istnieją również dowody na to, że złe sny mogą być związane z późniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych. To nowe badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona, w tym przypadku wiążąc złe sny ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby u ludzi - dodała dr Katherine Fletcher.

Ważną informacją jest również to, że naukowcy planują rozszerzyć to badanie na większej grupie osób obu płci, które pochodzą z różnych środowisk, a także zwórcić uwagę na inne choroby neurodegeneracyjne, w tym chorobę Alzheimera.

***

Zobacz również: 

Dr Magda Kaczor: Nie możemy rezygnować ze snu

Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Dieta na dobry sen. Co jeść, a czego nie jeść przed snem?



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy