Reklama

Mały cukrzyk

Gdy rodzice słyszą, że ich dziecko ma cukrzycę, są zdruzgotani. Ale można poradzić sobie z tą chorobą!

Do rozpoznania cukrzycy I typu często dochodzi przez przypadek, zwykle gdy dziecko ma 10-12 lat. Nastolatek zaczyna bez powodu chudnąć, ciągle też chce mu się pić, więc zaniepokojeni rodzice zgłaszają się z nim do pediatry. Badania wykazują nadmiar glukozy we krwi i cukromocz. Diagnoza brzmi: chora trzustka i brak insuliny w organizmie. Choć sytuacja jest poważna, odpowiednie leczenie pozwala zapanować nad cukrzycą i bardzo ułatwia dziecku normalne funkcjonowanie. Podstawy terapii cukrzycy to:

insulinoterapia - dostarczanie insuliny za pomocą wstrzykiwacza wyglądem przypominającego wieczne pióro (tzw. pen) lub specjalnej pompy;

Reklama

zdrowe odżywianie - oparte na obliczaniu kaloryczności posiłków i ilości zawartych w nich węglowodanów.

Ruch bardzo wskazany

Dzieci chore na cukrzycę mają zaleconą aktywność fizyczną. Wysiłek jest ważnym elementem terapii.

Podczas ćwiczeń dochodzi do spadku stężenia glukozy we krwi. Ale gimnastyka nie może być zbyt forsowna, by poziom cukru nie obniżył się za bardzo (ryzyko hipoglikemii).

O rodzaju aktywności decyduje lekarz. Bierze on pod uwagę ogólną sprawność pacjenta, jego styl życia, masę ciała, ewentualne powikłania cukrzycy.

Lekarz może zalecić dziecku częstą kontrolę poziomu glukozy - przed, w trakcie i po zakończeniu ćwiczeń.

Na wyposażeniu małego sportowca powinno znaleźć się urządzenie pozwalające zmierzyć poziom cukru oraz słodka przekąska.

Wszystkie powyższe szczegóły rodzice powinni przekazać nauczycielowi wf.

Zasady samokontroli

Przy cukrzycy I typu prawie codziennie występują wahania stężenia glukozy (naprzemienne występowanie cukrów wysokich i niskich).

Jeśli wahania te są znaczne, mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie dziecka, jego nastrój oraz możliwości koncentracji i uczenia się.

Dlatego lekarze zalecają częste kontrolowanie stężenia glukozy. Dziecko może robić to samodzielnie za pomocą glukometru lub pompy insulinowej (dużo łatwiejsze).

Zalecane pory pomiarów: przed każdym posiłkiem i 2 godziny po nim, przed, w czasie i po zakończeniu wysiłku, zawsze, gdy samopoczucie ulega pogorszeniu.

Uwaga! Wyniki powinny być zapisywane w specjalnym dzienniczku a dodatkowo np. w komputerze.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | insulina | cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy