Reklama

Mała czarna lekiem na całe zło?

Kawa – jeden z najbardziej dyskusyjnych tematów żywieniowych. Nie brak jej ani zwolenników, ani zaciekłych przeciwników. Naukowcy wciąż badają wpływ kawy i zawartej w niej kofeiny na ludzki organizm. Co mówią najnowsze doniesienia?

Symbol 

"Może kawa?" - najkrótsza forma zaproszenia na spotkanie. Z kawą, jak z niczym innym na świecie, mamy zakonotowaną przyjemność spotkania z drugim człowiekiem, wymianę myśli i radość wspólnego czasu. Nie ma znaczenia co zamówi osoba, z którą chcemy się spotkać, ważne, że komunikat jest dla nas wszystkich czytelny. Szacuje się, że na całym świecie wypija się dziennie blisko półtora miliarda filiżanek kawy.

Trzy do pięciu filiżanek 

Choć nawykowo sięgamy po nią głównie dla przyjemności, nie odbiera to kawie pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Najnowsze badania dowodzą, że kawa, pita z umiarem, może być doskonałą profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych. Na podstawie opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w zakresie bezpieczeństwa kofeiny umiarkowane spożycie kawy jest definiowane jako trzy do pięciu filiżanek dziennie. Zdrowy rozsądek i umiar zawsze będą najlepszym kryterium decyzyjnym.

Reklama

Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II

Wyniki najnowszych badań pokazują, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II i to niezależnie od czynników współistniejących takich jak: otyłość, czy brak aktywności fizycznej. Kawa może opóźniać lub spowalniać rozwój choroby, ponieważ poprawia metabolizm glukozy. Ma pozytywny wpływ na procesy trawienne, przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit. Poprawia też koncentrację.

Kawa przy nadciśnieniu? 

W najnowszych rekomendacjach (zarówno polskich, europejskich, jak i amerykańskich) kawa nie jest wymieniana jako czynnik ryzyka rozwoju nadciśnienia. Może doprowadzić do szybkiego podwyższa ciśnienie krwi, ale będzie to miało miejsce u osób, które piją ją sporadycznie. Pita regularnie, w rozsądnych dawkach, nie sprowokuje skoku ciśnienia. Osoby z nadciśnieniem nie muszą zatem odmawiać sobie kawy. Okazuje się też, że lepiej pić ją codziennie, niż okazjonalnie.

Naturalne ziarno

Opisane właściwości zdrowotne dotyczą tylko i wyłącznie naturalnej kawy, z której zyskamy najwięcej (zarówno smakowo, jak i zdrowotnie), gdy będziemy pić świeżo mieloną. Kawa rozpuszczalna stworzona została na potrzeby wojska. Jest szybka w przygotowaniu i to chyba jej jedyny atut. Próżno doszukiwać się w niej jakichkolwiek prozdrowotnych właściwości. Koneserzy smaku z dezaprobatą kwitują, że rozpuszczalna nie jest kawą, a napojem kawo-podobnym.


Ewa Koza, mamsmak.com  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy