Reklama

Kontrowersyjna metoda czyszczenia dróg oddechowych

Turecki dziennikarz Saygun Çelebi, rozpowszechnił film prezentujący dość niecodzienną metodę oczyszczenia nosa i oskrzeli u małego dziecka. Nagranie obejrzało już ponad 45 milionów ludzi, a wywołana przez nie dyskusja ciągle przybiera na sile.

Trwające nieco ponad dwie minuty nagranie wywołuje zgrozę u wielu rodziców. Widzimy na nim francuskiego lekarza, który zajmuje się oczyszczaniem dróg oddechowych chorego dziecka. Maleństwo przeraźliwie płacze i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, co robi pediatra.

Reklama

Z dużą pewnością siebie i widoczną wprawą aplikuje dziecku do nosa płyn. Przypuszczalnie jest to jakiś rodzaj roztworu soli fizjologicznej, używanej do udrażniania nosa. Jednak to kolejna część nagrania budzi grozę. Mężczyzna silnie przyciska i przytrzymuje głowę dziecka, dosłownie wyciskając z niego płyn i utrudniającą oddychanie wydzielinę. Kolejne sekundy to ucisk na klatkę piersiową dziecka i kolejne wypłynięcie wydzieliny.

W końcu dziecko zostaje przekazane matce. Zapłakane, zdezorientowane, ale wyraźnie oddychające z ulgą. Wygląda zatem na to, że ten kontrowersyjny zabieg się powiódł.

Warto pamiętać, że podczas infekcji górnych dróg oddechowych występuje często katar i intensywne wydzielanie śluzu. Dorośli radzą sobie z jego nadmiarem przez wydmuchiwanie i odkasływanie, ale malutkie dzieci nie potrafią tego robić. Stąd też często stosuje się różnorodne urządzenia, jak niesławna gruszka czy podłączane do odkurzacza wyciągi. Każdy, kto oczyszczał w ten sposób nos dziecka, wie, że wiąże się to z płaczem i protestami.

Choć stosowana przez lekarza metoda wydaje się dość kontrowersyjna, to przynosi zamierzony efekt i wyraźnie przeprowadzana jest rutynowo. Widać to po wprawie pediatry, który ani na chwilę nie zawahał się podczas tej procedury.

W komentarzach pojawiają się głosy przerażonych i oburzonych rodziców, którzy zwracają uwagę na obojętną wobec tych "tortur" matkę dziecka. Jednak nie brakuje tam głosów, w tym również specjalistów od laryngologii, że jest to skuteczny i zalecany zabieg. Nie jest na pewno przyjemny i wygląda dość drastycznie, ale właściwie stosowany powoduje usunięcie wydzieliny, w której mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje. Zabieg ten stosuje się m.in. przy zapaleniach płuc czy oczyszczaniu zatok.


Dowiedz się więcej na temat: laryngologia | oczyszczanie nosa | oczyszczanie oskrzeli

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje