Reklama

Kiedy warto zrobić USG przezpochwowe?

Ginekolodzy oraz położnicy mają do dyspozycji doskonałe narzędzie diagnostyczne – USG przezpochwowe (USG TV). Każda z nas powinna robić je regularnie. Szybko i precyzyjnie wskazuje przyczynę dolegliwości, co pozwala na skuteczne leczenie. Wynik badania znany jest natychmiast, z gabinetu wychodzimy ze zdjęciami i ich opisem.

Ginekolodzy oraz położnicy mają do dyspozycji doskonałe narzędzie diagnostyczne – USG przezpochwowe (USG TV). Każda z nas powinna robić je regularnie. Szybko i precyzyjnie wskazuje przyczynę dolegliwości, co pozwala na skuteczne leczenie. Wynik badania znany jest natychmiast, z gabinetu wychodzimy ze zdjęciami i ich opisem.

Dlaczego warto zrobić to badanie?

Dzięki USG przezpochwowemu lekarz sprawdzi, jaka jest przyczyna bolesnych czy nieregularnych miesiączek.

Może również precyzyjnie określić dzień owulacji – jeśli planujemy zostać mamami, a potem bardzo wcześnie potwierdzić ciążę.

USG przezpochwowe jest niezastąpione również w profilaktyce. Regularne badania pozwalają na wykrycie zmian chorobowych, zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by kobiety, które skończyły 35 lat, miały wykonywane to badanie raz w roku.

Nieprawidłowe krwawienia – szukanie przyczyn

Krwawienie, które jest zbyt długie, bardzo obfite, za częste lub pojawia się między miesiączkami – określane jest jako nieprawidłowe.

Reklama

Nie powinnyśmy lekceważyć wymienionych objawów i zgłosić się do lekarza. USG przezpochwowe pozwoli wykryć przyczynę dolegliwości. Mogą to być m.in.: mięśniaki, polipy szyjki macicy i błony śluzowej macicy, przerost błony śluzowej macicy. Pomoże też wykluczyć podejrzenie nowotworu.

Położenie wkładki – antykoncepcja bez błędów

Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej konieczne jest badanie USG TV. Trzeba bowiem sprawdzić, czy budowa macicy nie uniemożliwi takiej formy antykoncepcji.

W trakcie stosowania wkładki warto, wykonując badanie USG przezpochwowe, sprawdzać jej położenie. Jeżeli wkładka się przesunie, nie tylko nie spełni swojego zadania, ale może także powodować różne dolegliwości, np. bóle czy krwawienia.

Wady budowy – pomoc przy niepłodności

Sprawdzenie za pomocą USG przezpochwowego, czy narząd rodny jest prawidłowo zbudowany, jest ważne, gdy mamy problem z zajściem w ciążę.

Przyczynami kłopotów mogą być np.: brak jajowodów lub ich nieprawidłowa budowa, przegroda lub zrosty w macicy czy macica jednorożna. Jedyną wadą, której można zaradzić, jest przegroda macicy. Można usunąć ją laparoskopowo. Wówczas zajście w ciążę i jej donoszenie jest możliwe.

Moment owulacji – większa szansa na macierzyństwo

Lekarz dzięki badaniu USG TV może określić moment, w którym dojrzała komórka jajowa zostanie uwolniona z pęcherzyka. Wyznaczenie jajeczkowania jest ważne dla kobiet, które planują ciążę. Wówczas (w ciągu doby) jest najlepszy moment na poczęcie dziecka. Widać też grubość endometrium. To bardzo istotne, bo zbyt cienkie uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Można temu zaradzić, stosując kurację hormonalną.

Wczesna ciąża – potwierdzenie bez wątpliwości

Podczas badania już w szóstym tygodniu ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli ok. trzech tygodni po zapłodnieniu), na monitorze widać maleńką, pulsującą kropkę, czyli serduszko dziecka.

Im wcześniej przekonasz się, że jesteś w ciąży, tym szybciej będziesz mogła zadbać o odpowiedni tryb życia oraz właściwą dietę. A także o to, by w razie choroby stosować wyłącznie te leki, które nie zagrożą ciąży.

Mięśniaki macicy – wskazana stała obserwacja

Przeważnie są wykrywane przypadkowo, podczas badania USG przezpochwowego. Małe mięśniaki nie powodują bowiem żadnych dolegliwości. Te niezłośliwe guzki ma co trzecia kobieta powyżej 30. roku życia. Ale większość może o tym nawet nie wiedzieć. W przypadku ich wykrycia lekarz z pewnością zaleci częstsze regularne badania, by kontrolować, czy mięśniaki się nie powiększają i nie ma konieczności ich usunięcia.

Ogniska endometriozy – trzeba je usunąć

Badanie USG TV pozwala wykryć ogniska endometriozy, np. tzw. torbiele czekoladowe na jajnikach. Powstają wtedy, gdy komórki endometrium (błony wyściełającej macicę) rozrastają się poza macicę. Uzależnione są od hormonów regulujących cykl – najpierw rosną, pod koniec cyklu złuszczają się i krwawią. Krew nie może odpłynąć, tworząc skrzepy. Z każdym cyklem powiększają się i mocno bolą. Ogniska endometriozy można usunąć laparoskopowo.

Torbiele i guzy na jajnikach – ważne wczesne wykrycie

Tylko ten rodzaj badania USG pozwala wykryć torbiele (wyglądają jak niewielkie baloniki wypełnione płynem). Dopóki są niezbyt duże, zwykle o nich nie wiemy, bo nie czujemy bólu spowodowanego przez ucisk na sąsiadujące narządy. Zwykle same znikają. Jeśli nie – konieczna jest kuracja lekami hormonalnymi, czasem też antybiotykami. W niektórych przypadkach usuwa się je operacyjnie (tradycyjnie lub laparoskopowo).

Jak się przygotować do badania?

Badanie USG przezpochwowe jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i niekłopotliwym. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy przed wejściem do gabinetu skorzystać z toalety, by opróżnić pęcherz, gdyż to ułatwi badanie.

Jak wygląda badanie?

USG przezpochwowe odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz nakłada na sondę aparatu (o średnicy ok. 2 cm) jednorazową lateksową powłoczkę i zwilża ją żelem. Zmniejszy to tarcie i ułatwi badanie. Sondę lekarz wprowadza do pochwy. Na ekranie monitora widzi dokładnie układ rozrodczy. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Kiedy się badać?

Pierwsze badanie USG TV powinno być przeprowadzone po rozpoczęciu współżycia. Wskazane jest, by kolejne wykonywać przy każdej wizycie kontrolnej. To zależy jednak od decyzji lekarza, ponieważ jest to badanie dodatkowe, wykonywane na zlecenie lekarza. Jeśli to możliwe, warto wybierać gabinety wyposażone w urządzenia do wykonania tego badania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy