Reklama

Jak zrobić olejek nagietkowy?

Pozwalając, by zioła łączyły się z olejem przez pewien czas, możemy wydobyć z nich wiele korzystnych właściwości, otrzymując jednocześnie łatwą do aplikacji formułę. W przypadku kwiatów nagietka przenosimy jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na olej.

Aby go przyrządzić, napełnij słoik do wysokości 1/4 lub 1/2 suszonymi kwiatami nagietka i wlej olej lub oliwę do samej góry słoika. Zamknij i przechowuj w ciemnej szafce przez cztery do sześciu tygodni, co jakiś czas potrząsając nim.

Następnie przecedź i używaj. Jeśli chcesz przyrządzić olej w szybszy sposób, włóż nieprzykryty słoik do garnka z ciepłą wodą i podgrzewaj ją powoli na średnim lub słabym ogniu. Pozostaw olej w podgrzewanej wodzie na ogniu na dwie lub trzy godziny, a następnie zdejmij go z ognia.

Reklama

Po tej czynności możesz użyć olej od razu lub też, dla uzyskania lepszych rezultatów, pozostaw do naciągnięcia na kilka dni. Aby przygotować olej o podwójnej sile działania, weź świeżo przecedzony olej i powtórz proces z nową porcją suszonych kwiatów nagietka.

Możemy użyć takiego oleju do wykonania maści i balsamu do ust, ale również do łagodzenia skóry w przypadku świądu lub jako składnik balsamów i mydeł. Jeśli boli nas ucho, wlejmy do niego dwie lub trzy krople oleju i połóżmy na nie ogrzaną torebkę z ryżem lub ciepłą butelkę z wodą. (Nie stosuj, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć uszkodzoną błonę bębenkową lub zapalenie ucha zewnętrznego. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli ból nie ustaje).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy