Reklama

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kilkanaście lat temu te niewielkie pajęczaki były prawie nieznane. Obecnie jest ich coraz więcej. Przybywa też ofiar ich ukąszeń. Dzieci są na nie szczególnie narażone! Jak je przed nimi chronić?

Krótka i ciepła zima sprawiła, że kleszcze w tym roku obudziły się dużo wcześniej i już w kwietniu są groźne. Jest ich też zdecydowanie więcej!

To musisz o kleszczach wiedzieć

U kleszczy występują kolejno dwie fazy ssania krwi i wydzielania śliny - ssanie wolne oraz gwałtowne. W pierwszej fazie ślina osłabia reakcje obronne ofiary. W drugiej następuje przyspieszenie kolejnych faz wydzielania śliny i ssania krwi. Obserwujemy gwałtowne jej pobieranie. W tym momencie możliwość przeniesienia chorób jest największa.

W Polsce najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku boreliozy wczesne objawy obejmują powstanie charakterystycznego rumienia - najczęstszy objaw wczesnej postaci tej choroby. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne, obejmujące gorączkę, ból głowy i osłabienie. Następstwem zakażenia po wielu latach może być zapalenie mięśnia sercowego, przewlekłe zapalenie stawów oraz powikłania neurologiczne.

Reklama

Zapalenie mózgu, druga najczęstsza choroba pokleszczowa, przebiega dwufazowo. W fazie zwiastunowej występują objawy grypopodobne, nudności, wymioty i  biegunka. Objawy utrzymują się do 7 dni. U większości chorych dochodzi do samoistnego wyleczenia na tym etapie. U części chorych po kilkudniowym okresie ustąpienia objawów rozwija się faza neuroinfekcji. 

SPRAWDŹ, JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA

Neuroinfekcja może występować pod postacią zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, móżdżku, zapalenia rdzenia kręgowego. U chorych na zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego możliwe, niestety, utrzymywanie się przez kilka miesięcy zaburzeń czucia, niedowładów oraz upośledzenia pamięci.

- Musimy pamiętać o tym, że są dwa szczyty aktywności tych pasożytów, które przypadają na przełom kwietnia-maja oraz sierpnia-września - podkreśla Sebastian Dadej, lekarz weterynarii, kierownik Centrum Klinicznego Zakopiańska-Wet w Krakowie.

Jak kleszcze atakują



Typowymi miejscami ukłucia u człowieka są zarówno głowa, uszy, jak i miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. W związku z tym, że ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukłucia na ogół nie zostaje zauważone. Dlatego trzeba niezwykle uważać, wybierając się na spacer do lasu, na łąkę, do parku zarówno na dziecko i siebie.

Warto też dobrze się przygotować na ewentualne spotkanie z kleszczami. Jedną ze skutecznych taktyk jest odstraszanie ich za pomocą substancji chemicznych w sprayu. Poza tym dobrze chronią przed kleszczami długie rękawy, spodnie, skarpety, buty zakrywające stopę.

Po każdym spacerze koniecznie przeglądaj swoje dziecko i siebie w ulubionych przez kleszcze miejscach. W sytuacji, gdy zauważysz kleszcza, jak najszybciej go wyciągnij. Jeśli nie masz wprawy, udaj się do lekarza.

Zabezpiecz dziecko zabezpieczając swojego czworonoga

Rodzice, w których domu mieszkają czworonogi, powinni zdecydowanie bardziej uważać na kleszcze, bo o ile nie przyniesie ich ze spaceru dziecko, może to zrobić ukochany pupil.

- Psy i koty powinny być zabezpieczone przed tymi pasożytami w zasadzie od pojawienia się pierwszych plusowych temperatur po zimie, aż do wystąpienia pierwszych mrozów przed zimą - tłumaczy Sebastian Dadej, lekarz weterynarii, kierownik Centrum Klinicznego Zakopiańska-Wet w Krakowie.  

Kleszcze wyszukują swoje ofiary niezwykle łatwo. W znalezieniu żywiciela pomocny jest specjalny aparat detekcyjny tzw. narząd Hallera, umieszczony na stopie pierwszej pary odnóży. Narząd Hallera jest wrażliwy na ciepło, dwutlenek węgla i dotyk. Rozpoznanie żywiciela prowokuje atak.

Kleszcze wszczepiają się najchętniej w miejscach gdzie skóra naszego czworonoga jest szczególnie delikatna. Specjalny aparat, Hypostom, przebija skórę dzięki poruszającym się na przemian szczękoczułkom. Po wszczepieniu kleszcze wydzielają do rany specjalną substancję tzw. cement. Powoduje ona, że usunięcie kleszcza nawet po jego śmierci, jest niezwykle trudne.

Te choroby atakują nasze zwierzęta

Zapewne każdy z nas słyszał o chorobach odkleszczowych występujących u naszych czterołapów. Są to baszioza, borelioza, oraz anaplazmoza. Każda z tych chorób jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia naszych pupili.

- Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy u naszych zwierząt jak posmutnienie, apatia, kulawizna a w niedalekiej przeszłości mieliśmy do czynienia z kleszczem, nie ma co zwlekać, trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii. Zbyt późno rozpoznana choroba odkleszczowa u naszych podopiecznych może się skończyć znacznym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią - tłumaczy Sebastian Dadej.

- Każda z tych chorób wymaga intensywnego leczenia, a efekty leczenia nie zawsze kończą się wyzdrowieniem, dlatego najlepszą metodą walki z chorobami odkleszczowymi jest używanie preparatów przeciwkleszczowych - dodaje weterynarz.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwkleszczowych w postaci spot-on lub obroży.

- Dobór odpowiedniego preparatu jest indywidualną kwestią dla każdego osobnika, u niektórych psów lepiej sprawdzają się preparaty spot-on, u innych zaś lepszym rozwiązaniem są obroże przecikleszczowe. Pamiętajmy o tym, iż stosując preparaty typu spot-on powinniśmy zazwyczaj powtarzać taką aplikację co 28 dni. W przypadku obroży jesteśmy w stanie zabezpieczyć naszego pupila na ponad 6 miesięcy - tłumaczy weterynarz.

- Niestety, żadne z preparatów nie zabezpieczają przed ukąszeniem kleszcza na 100 proc., dlatego ważne jest, aby rozsądnie planować miejsca spacerów oraz zawsze po spacerze dokładnie obejrzeć naszego zwierzaka - dodaje.

Fundacja Psi Los, której nieobojętny jest los bezdomnych i porzuconych zwierząt, organizuje zbiórkę środków przeznaczonych na zakup preparatów przeciwkleszczowych. Jeżeli chcesz pomóc zabezpieczyć niechciane czworonogi przed kleszczami, przekaż dowolnej wielkości darowiznę na podany poniżej numer rachunku bankowego:

Psi Los Fundacja im. Joanny Krupińskiej
30-071 Kraków, ul. Rolnicza 4/23
Nr rachunku bankowego:
Alior Bank S.A.
14 2490 0005 0000 4500 5927 8863

Więcej informacji o działalności Fundacji Psi Los znajdziesz TUTAJ

Darowiznę przeznaczoną na zakup środków przeciwkleszczowych można przekazać także za pośrednictwem szybkich płatności internetowych DOTPAY. Aby przekazać darowiznę prosimy kliknąć <TUTAJ>

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy