Reklama

Jak utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi?

Kobietom niskie ciśnienie dokucza częściej niż mężczyznom. Natomiast nadciśnienie jest dla nas bardziej niebezpieczne. Oba te przypadki odstają od prawidłowego poziomu i należy je leczyć. Czy odczuwasz dolegliwości takie jak trudności z zasypianiem, niespokojny sen lub drażliwość? Jeśli tak, pewnie jak większość kobiet, składasz je na karb przemęczenia i nie podejmujesz leczenia. Pamiętaj, że wczesne rozpoczęcie terapii zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych, niewydolności serca, udarom, zawałom, a także niewydolności nerek. Narzekasz na zbyt niskie ciśnienie? Dowiedz się, jak sobie radzić z tą dolegliwością.

Gdy cierpisz na nadciśnienie

Kłopot z nadciśnieniem polega na tym, że jego początkowe objawy bardzo łatwo jest przeoczyć. Gdy pojawiają się szumy w uszach, bóle i zawroty głowy, choroba jest już zwykle zaawansowana. Dlatego tak istotne są regularne badania kontrolne. Jeśli lekarz stwierdzi nadciśnienie, konieczne jest branie leków. Im bardziej regularnie to robimy, tym lepszy efekt leczenia.

Jeśli chcesz, by terapia była skuteczna, dodatkowo musisz stosować się do kilku zasad:

  • Jeśli masz nadwagę, schudnij. Utrata 1 kg średnio obniża ciśnienie o 1 mmHg.
  • Jeśli palisz, jak najszybciej pożegnaj się z nałogiem. Wypalanie dwóch papierosów podnosi ciśnienie krwi średnio o 10 mmHg.
  • Nie pracuj więcej niż 40 godzin na tydzień. W 2006 roku naukowcy na Uniwersytecie Kalifornijskim sprawdzili zależność między liczbą przepracowanych godzin a ciśnieniem krwi. Zbadano ponad 24 tysiące osób. Okazało się, że u tych, którzy spędzali w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, ryzyko nadciśnienia było o 15 proc. wyższe.
  • Relaksuj się. Gdy jesteś zdenerwowana, posłuchaj muzyki relaksacyjnej albo klasycznej. Po 30 minutach twoje ciśnienie powinno się obniżyć o 4 mmHg.
  • 4-5 razy w tygodniu wybierz się na 30-minutowy spacer. Po 3-4 tygodniach ciśnienie obniży się o 3-5 mmHg.
  • Ważne: Nie popełniaj częstego błędu i nie przerywaj leczenia, w przekonaniu, że twoje ciśnienie już się unormowało. Niestety, leki na tę chorobę zazwyczaj trzeba przyjmować do końca życia.

Gdy twoje ciśnienie jest za niskie

Zbyt niskie ciśnienie (zwane przez lekarzy hipotonią) najczęściej nie jest groźne dla zdrowia. Dla osób cierpiących z powodu tej dolegliwości jest to jednak marne pocieszenie, bo niedociśnienie potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Jego symptomy to ciągłe znużenie, częste bóle głowy, uczucie osłabienia i ogólne złe samopoczucie. Niektórym niskociśnieniowcom zdarzają się nawet omdlenia. Dolegliwości nasilają się przy niskim ciśnieniu atmosferycznym.

Reklama

Przyczyny niedociśnienia

Przyczyną niedociśnienia mogą być m.in.: zaburzenia rytmu serca, niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy i cukrzyca. W większości przypadków skłonność do niskiego ciśnienia jest jednak po prostu cechą organizmu.

Czego się wystrzegać?

Osobom cierpiącym z powodu niskiego ciśnienia zaleca się spanie z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała. Nie powinny one również brać gorących kąpieli i korzystać z sauny. Przy nasilonych dolegliwościach można doraźnie stosować środki zawierające kofeinę. Gdy bardzo źle się czujesz, a nie masz leków pod ręką, wypij duszkiem dwie szklanki wody. W ten sposób możesz szybko podnieść ciśnienie mniej więcej 20 mmHg.

Jak często trzeba mierzyć ciśnienie?

Kontrolę ciśnienia przeprowadzamy dwa razy w roku. Żeby pomiar był wiarygodny, najlepiej udać się do przychodni albo wykonać test aparatem kupionym w aptece (z aparatów kupionych w dyskontach lepiej nie korzystać). Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 120/80-135/85 mmHg. Wynik wyższy niż 140/90 mmHg świadczy o możliwym nadciśnieniu (pomiar należy powtórzyć o różnych porach dnia albo wykonać całodobowy pomiar ciśnienia. Wynik poniżej 90/60 mmHg świadczy o tym, że twoje ciśnienie jest za niskie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie tętnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama