Reklama

Jak leczy się chory szpik

Wyjaśniamy, kiedy mały pacjent może zostać skierowany na zabieg przeszczepu i na czym on polega.

Wskazaniem do przeszczepu szpiku u dziecka może być ostra białaczka lub przewlekła białaczka szpikowa. Te choroby bywają oporne na konwencjonalne leczenie (chemioterapia). Wówczas u małego pacjenta trzeba wykonać zabieg. Wyjaśniamy krok po kroku, jak wygląda taka terapia.

Maluch w szpitalu

Kto kieruje dziecko na przeszczep szpiku

Klinika hematologii, w której przebywa mały pacjent, wysyła do kliniki transplantacji tzw. wniosek do kwalifikacji. Trafia on do zespołu specjalistów, którzy wyznaczają termin zabiegu.

W jaki sposób poszukiwany jest dawca szpiku

Odbywa się to przez Banki Dawców Szpiku Kostnego na zlecenie ośrodka przeszczepowego. Dawcą szpiku dla dziecka może być każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat (lub wyjątkowo młodsza), z rodziny lub niespokrewniona, u której występują takie same antygeny tzw. zgodności tkankowej. Potencjalnemu dawcy robi się badanie krwi, aby to potwierdzić.

Reklama

Na czym polega zabieg

Pobranie szpiku jest bezbolesne (odbywa się pod narkozą). Już następnego dnia dawca może wrócić do swoich codziennych zajęć. Mały pacjent otrzymuje szpik w postaci kroplówki (dożylnie). Zabieg może trwać kilka godzin.

Po operacji

Dziecko przebywa w specjalnym pokoju szpitalnym. Jego otoczenie musi być sterylne. Ze względu na zwiększone ryzyko infekcji, maluch przyjmuje antybiotyki, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Mały pacjent zwykle wraca do domu po upływie kilku tygodni (gdy badania potwierdzą prawidłowy stan hematologiczny).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy