Reklama

Domowe sposoby na otarcia skóry

Ból, obrzęk, miejscowe krwawienie, pieczenie, zaczerwienie i świąd - to najbardziej typowe objawy otarć skóry. Szczególnie narażone na nie są kolana, kostki i łokcie. Łagodne otarcia nie powodują długotrwałych zmian na skórze, ale głębokie uszkodzenia mogą pozostawiać po sobie blizny, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Typowe otarcia skóry - w zależności od głębokości - leczy się z reguły od pięciu do dziesięciu dni. Przede wszystkim należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby zapobiec infekcji. Najlepiej użyć w tym celu dezynfekujących środków przyspieszających gojenie się ran.

Oto najlepsze domowe preparaty na otarcia skóry.

1. Odpowiednie oczyszczenie rany

Pierwszym krokiem w leczeniu otarć jest dokładne ich oczyszczenie. Dzięki temu usuniesz brud, drobnoustroje, zapewnisz skórze optymalne warunki do gojenia i - co najbardziej istotne - zapobiegniesz zakażeniu.

Jak postępować?

Najlepiej przemyj delikatnie obtartą powierzchnię antyseptycznym mydłem i chłodną wodą. Następnie delikatnie osusz skórę czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i nałóż grubą warstwę wazeliny, aby odpowiednio nawilżyć skórę. Na koniec przykryj ranę sterylnym opatrunkiem lub bandażem. Opatrunek powinien być zmieniany co kilka godzin, aby rana była czysta i sucha. Pamiętaj, że jeśli domowe metody nie przyniosą efektów, powinnaś skorzystać z pomocy i rady lekarza.

Reklama

2. Aloes

Dzięki przeciwzapalnym i antyseptycznym właściwościom aloes jest skutecznym lekarstwem na otarcia skóry. Wspomaga również procesy naprawcze i utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry, co przyspiesza proces gojenia się ran.

Jak stosować aloes na otarcia?

Wystarczy rozciąć świeży liść aloesu, a następnie wyciągnąć łyżką miąższ. Żel należy stosować bezpośrednio na zmienioną lub uszkodzoną skórę. Pozostaw go na niej do całkowitego wchłonięcia. Proces powtarzaj dwa lub trzy razy dziennie, aż rana będzie całkowicie zagojona.

3.

Miód

Odkażające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości miodu są niezwykle istotne w leczeniu ran, a także zapobiegają powstawaniu zakażeń i tworzeniu się późniejszych nieefektownych blizn.

Wetrzyj niewielką ilość czystego miodu w uszkodzoną skórę i zadrapania, a następnie przyłóż bandaż. Pozostaw opatrunek przez godzinę. Następnie zdejmij bandaż i spłucz dokładnie powierzchnię rany ciepłą wodą. Powtarzaj proces dwa lub trzy razy dziennie przez kilka dni.

4. Kurkuma

Kurkuma jest idealnym lekarstwem na drobne problemy skórne, w tym otarcia, zadrapania i małe rany. Jej naturalne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne łagodzą podrażnienia, odkażają obszar ran i ułatwiają ich gojenie się.

Wymieszaj ¼ łyżeczki kurkumy w proszku z przegotowaną wodą, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Stosuj ją bezpośrednio na otarcia i drobne rany. Pozostaw całość do wyschnięcia, a następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj proces 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.

Możesz również pić szklankę mleka z dodatkiem 1 łyżeczki kurkumy dwa razy dziennie, co poprawi ogólny stan organizmu, wzmocni układ odpornościowy i pomoże leczyć rany od wewnątrz.

5.

Olej kokosowy

Olej kokosowy może pomóc w leczeniu otarć ze względu na swoje przeciwzapalne, nawilżające i lecznicze właściwości. Podczas stosowania tworzy on cienką warstwę, która chroni uszkodzoną skórę przed pyłem, bakteriami i wirusami. To z kolei przyspiesza proces gojenia, pomagając w procesach naprawczych uszkodzonych tkanek skóry.

Wystarczy jedynie kupić dobrej jakości olej kokosowy, najlepiej nierafinowany, i wetrzeć w uszkodzony obszar skóry. Pozostaw go do wchłonięcia się w skórę. Nie należy spłukiwać powstałej na ranie warstwy ochronnej. Olej kokosowy stosuj co najmniej 2 do 3 razy dziennie.

6. Nagietek i rumianek

Nagietek podobnie jak rumianek to zioła, które pomagają leczyć drobne rany i podrażnienia skóry. Oba mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu nadają się do dezynfekcji i leczenia ran, podrażnień i otarć skóry. Ponadto stymulują produkcję kolagenu, przyczyniając się do przyspieszenia naprawy uszkodzeń skóry.

Rozgnieć kilka świeżych kwiatów nagietka lub rumianku w moździerzu, aby uzyskać sok. Stosuj go bezpośrednio na ranę 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.

Można również stosować na rany krem lub balsam nagietkowy. Ma podobne działanie do soku, a dodatkowo zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rumianek | zakażenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama