Czarna herbata jest doskonała przy diecie

Naukowcy od lat podkreślali odchudzającą moc zielonej herbaty. Okazuje się, że równie skuteczna w walce z "oponką" jest herbata czarna.

Wszystko za sprawą polifenoli, silnych przeciwutleniaczy, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie skutecznie pomagają w walce z nadwagą. Ich obecność w zielonej herbacie była znana od lat. Jednak nowe badania wykazały, że znajduje się także w pospolitej herbacie czarnej.

Reklama

jednak, według najnowszych badań naukowców, działanie polifenoli w czarnej herbacie jest odmienne, od tych z jej zielonej odpowiedniczki.

Zespół naukowców ustalił, że cząsteczki polifenoli zawartych w czarnej herbacie są za duże, by zostać wchłonięte bezpośrednio. Stymulują jednak rozwój bakterii zwanych Pseudobutyrivibrio. Jednym z produktów przemiany tych drobnoustrojów są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe - głównie kwas propionowy, o którym wiadomo, że zmienia metabolizm energetyczny w wątrobie (m.in. hamuje syntezę cholesterolu).

Ważny jest też sposób przygotowywania naparu. Najwięcej polifenoli mają herbaty zaparzane przez 10 minut. Są one jednak gorzkie, właśnie dlatego, że gorzkie są przeciwutleniacze.

Dowiedz się więcej na temat: herbata

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje