Coś dla wytrawnego ucha malucha!

Wydawnictwo Audio Liber wydało właśnie w postaci audiobooka (3 płyty CD MP3) pierwszy tom tetralogii krakowskiego poety Włodzimierza Dulemby. To opowieści o przygodach rodzeństwa czterech pór roku: Lata i jego trzech sióstr - Wiosny, Jesieni i Zimy.

Króciutkie historyjki tworzą baśniowy kalendarz, którego 95 kart odczytuje głosem Bożeny Stachury narratorka Wiosna. Najlepiej gdybyśmy zaczęli ich słuchać 21 marca, a skończyli 23 czerwca.

Przygody czterech pór roku

Reklama

Będziemy świadkami pożegnania zimy z wiosną, powitamy pierwszą jaskółkę, zajrzymy do gniazda bocianów, które właśnie przyleciały na polskie letnisko, poznamy krasnoludka Pompusia, dzięki któremu na drzewach pojawią się liście.

Przygoda będzie gonić przygodę, sprawy wielkie i wzniosłe przeplotą się z małymi i pozornie niebaśniowymi, realne życie przeniknie tajemną fantazję. Mały słuchacz dowie się mnóstwa rzeczy o zwyczajach zwierząt, znaczeniu domowych i leśnych roślin, warzyw i owoców, a także o wadach i zaletach ludzi.

Nie zabraknie świąt religijnych - niezwykłych opowieści o Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnym, Wielkanocy, i państwowych - przedstawionych w sposób nowatorski i finezyjny. 1 Maja w mrowisku przeradza się w demonstrację, a Święto Konstytucji 3 Maja relacjonowane jest z orlego gniazda.

Familijna edukacyjna propozycja

Wielu młodych i starszych słuchaczy wzruszy wiersz na Dzień Matki i rozbawi ten przypisany do Dnia Dziecka. Tak. To bardzo familijna i dyskretnie edukacyjna propozycja. Gdyby tak nie było, 10 historyjek z całego czworoksięgu nie  trafiłoby już do podręcznika "Razem w szkole" dla klas I-III.

Bożena Stachura wciela się w wiele postaci, zmienia głos, buduje głębię i przestrzeń; sprawia, że jej interpretacja jest polifonicznym teatrem jednego aktora. Trzeba posłuchać, najlepiej z zamkniętymi oczami.

A rysunki Marcina Piwowarskiego na okładach są tak słodkie, jak poziomki, ulubiony przysmak krasnoludków. Czekamy na Lato, które przeczyta Wojciech Malajkat, a później na Jesień i Zimę.

----

Włodzimierz Dulemba, "Cztery pory baśni. Wiosna", CD MP3. Czyta Bożena Stachura, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Reżyseria: Ewa Szymańska. Realizacja dźwięku: Andrzej Gmitrzuk. Układ typograficzny: Kuba Skurski. Audio Liber, Warszawa 2012.

Dowiedz się więcej na temat: bajka | audiobook | pory roku | baśnie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje