Reklama

Choroba Parkinsona: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Parkinsona to przewlekła i ciężka choroba, która sukcesywnie prowadzi do utraty sprawności fizycznej. Kojarzona jest przede wszystkim z trudnym do opanowania drżeniem rąk, ale to niestety nie koniec dokuczliwych objawów. Wbrew pozorom parkinson nie jest chorobą osób starszych – diagnozuje się go już u ludzi w wieku 40-60 lat, a nawet młodszych. Jedynym ratunkiem jest szybkie wykrycie schorzenia i spowolnienie jego rozwoju – można tego dokonać dzięki zaobserwowaniu tzw. objawów poprzedzających. Niestety, według naukowców, choroba Parkinsona drastycznie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji Covid-19. Jakie są przyczyny i objawy choroby Parkinsona? Na czym polega leczenie?

Na czym polega choroba Parkinsona?

Parkinson to przewlekła choroba neurologiczna. Jej przyczyną jest uszkodzenie komórek mózgu, które odpowiedzialne są za kontrolę ruchów całego ciała (dlatego schorzenie to zalicza się to tzw. neurodegeneracyjnych). W zdrowym organizmie neurony mózgu pracują prawidłowo, a dzięki temu ruch kończyn, napięcie mięśni czy zachowanie określonej postawy ciała jest automatyczne, nie wymaga świadomości ani skupienia. U chorych na parkinsona wraz z rozwojem schorzenia każda czynność wymagająca ruchu staje się problemem.

Przyczyny choroby Parkinsona

Wciąż nie odkryto dokładnej przyczyny choroby Parkinsona. U pacjentów obserwuje się jednak znaczne obniżenie produkcji dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie informacji w obrębie różnych części mózgu. Podejrzewa się, że może być to spowodowane nałożeniem się na siebie wielu czynników, przede wszystkim genetycznych i środowiskowych (np. zatrucie toksycznymi substancjami, przebyte infekcje itp.).

Reklama

Objawy choroby Parkinsona

Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na o wiele dłuższe życie w sprawności fizycznej. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na tzw. objawy poprzedzające rozwój właściwej choroby. Zalicza się do nich osłabienie węchu, niespokojny sen, spadek nastroju lub depresję, a także regularne zaparcia. Symptomy te mogą się pojawić nawet kilka lat przed zachorowaniem.

Zaawansowane objawy choroby Parkinsona to drżenie mięśni rąk i nóg (szczególnie w czasie spoczynku), podbródka i kącików ust, nasilające się problemy z wyraźnym mówieniem, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia pamięci krótkiej (pacjent nie pamięta, co wydarzyło się przed chwilą), sztywność mięśni i zaburzenia mimiki (twarz wygląda jak maska). Charakterystyczne jest też spowolnienie wszystkich wykonywanych ruchów oraz spadki ciśnienia. Warto wiedzieć, że początkowe objawy zazwyczaj mają charakter asymetryczny (np. drżenie ręki i nogi po jednej stronie). Wielu pacjentów skarży się też na apatię, pogorszenie nastroju, stany lękowe i otępienie.

Choroba Parkinsona a Covid-19

Naukowcy z Holandii ostrzegają, że choroba Parkinsona może mieć ogromny wpływ na ciężki przebieg Covid-19. Wiąże się to z osłabioną psychiką osób zmagających się z parkinsonem. Silny stres związany z problemami oddechowymi może dodatkowo osłabiać organizm i negatywnie wpływać na działanie układu odpornościowego. Lęk przed zakażeniem koronawirusem może też nasilać objawy choroby Parkinsona – potęgować stany depresyjne i niepokój. Niekorzystna jest również izolacja i ograniczenie ruchu fizycznego na świeżym powietrzu.

Diagnostyka i leczenie choroby Parkinsona

Chorobę Parkinsona diagnozuje się przede wszystkim na podstawie obserwacji objawów neurologicznych. Diagnostyka obrazowa ma na celu głównie wyeliminowanie innych schorzeń. Ze względu na nieodkryte przyczyny choroby, leczenie ma charakter objawowy. Pacjentom podaje się lewodopę – substancję stymulującą wydzielanie dopaminy. W zaawansowanych przypadkach pomocny może być zabieg neurochirurgiczny – w mózgu umieszcza się elektrody, które mają pobudzać neurony do przekazywania informacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy