Reklama

Chłopiec z 24 palcami

12-letni Shivanandan Kumar z Indii przyszedł na świat dotknięty nietypową wadą anatomiczną zwaną polidaktylią, czyli wielopalcowością. Przez swą wyjątkowość ma też poważne problemy, ponieważ lokalna społeczność wierzy, że składając go w ofierze bogom można zapewnić sobie szczęście i dobrobyt.

Chłopiec urodził się mając sześć palców u każdej dłoni, dodatkowy palec mają również obie jego stopy. Nie wiadomo, dlaczego rodzina nastolatka do tej pory nie zdecydowała się na przeprowadzenie operacji. Dodatkowe palce Shivanandana wykształcone są prawidłowo i nie przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu, gorzej z postawą otoczenia, które głęboko wierzy, że schwytanie i poświęcenie dwunastolatka bóstwom sprowadzi na nich bogactwo.

Młody człowiek jest w tej chwili więźniem we własnym domu, a jego bliscy wyznaczyli dyżury, tak, by ani przez chwilę nie był sam. Te środki ostrożności to niestety konieczność - rodzina chce ustrzec chłopca przed kolejnym porwaniem. Wcześniej taką próbę podjął jeden z jego krewnych, który posłużywszy się podstępem uprowadził Shivanandana. Na szczęście chłopakowi udało się uciec. Khunni Lal, ojciec nastolatka w rozmowie z mediami przyznał, że zaistniała sytuacja zmusiła go do porzucenia pracy, a syn od miesięcy nie pojawił się w szkole. Rodzina oczywiście powiadomiła policję, która ma prowadzić dochodzenie w sprawie prób porwania, ale nie ujawniła, jakie działania zostały podjęte do tej pory.

Reklama

Polidaktylia występuje częściej niż można by się spodziewać - według szacunków jedno na 500-700 żywo urodzonych dzieci rodzi się mając dodatkowy palec lub palce. Bywają one prawidłowe lub istniejące w formie szczątkowej (np. nadprogramowy palec pozbawiony jest kości, stawów i ścięgien, bądź obecna jest tylko jego zawiązka). Wada może dotykać zarówno dłonie, jak i stopy, oraz występować symetrycznie lub nie. Operacje chirurgiczne przeprowadza się u pacjentów zazwyczaj po drugich urodzinach, czasem czeka się z tym do czwartego, a nawet piątego roku życia dziecka, by struktury kostne były już lepiej ukształtowane. Najłatwiejsze do przeprowadzenia są zabiegi u osób, u których nadliczbowy palec stanowi jedynie fałd skórny.

Przyczyny wielopalcowości nie zostały jednoznacznie określone, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa typuje się rolę czynników genetycznych, zwłaszcza, że polidaktylia dość często występuje rodzinnie. Czasem wada współwystępuje z innymi nieprawidłowościami genetycznymi, jak m.in. zespół Bardeta-Biedla czy Patau, wówczas stanowi jedno z zaburzeń towarzyszących tym jednostkom nozologicznym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy