Reklama

Biały, brązowy czy kokosowy? Czym różnią się cukry

Cukier nie ma ostatnio dobrej sławy. Jest jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości (szczególnie wśród dzieci i młodzieży), ale także wielu innych poważnych schorzeń takich jak cukrzyca typu B, nadciśnienie i choroby serca, problemy z układem trawiennym i próchnica.

Szczególnie złą sławą cieszy się cukier biały, nazywany "białą śmiercią" - dietetycy przekonują, że łatwo można się od niego uzależnić i stopniowo niszczyć swoje zdrowie.

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF 2014), Polska jest obecnie na czwartym miejscu wśród 10 krajów z największym na świecie występowaniem stanu przedcukrzycowego. Przewiduje się, że do 2035 roku Polska obejmie niechlubne prowadzenie w tej kategorii, wyprzedzając Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezję czy Hongkong.

Czy jednak powinniśmy całkowicie zrezygnować z obecności cukru w codziennej diecie? Niekoniecznie, cukier to dla naszego organizmu źródło łatwo dostępnej energii, poza tym jest to zadanie wręcz niewykonalne - znajduje się on w większości produktów spożywczych, również tych na pozór zdrowych i dietetycznych. Znajdziemy go chociażby w gotowych owsiankach, jogurtach czy zbożowych i białkowych batonach, po które tak często i chętnie sięgamy. Jedno jest pewne - Polacy spożywają zdecydowanie za dużo cukru, a wiedza na jego temat opiera się często na mitach i przedawnionych dawno informacjach.

Reklama

Od wielu lat ogromną popularnością cieszy się cukier brązowy, coraz częściej sięgamy również po cukier kokosowy, tak popularny wśród sportowców i osób dbających o sylwetkę ze względu na jego niski indeks glikemiczny. Czym różnią się więc cukry, które spożywamy każdego dnia?

Cukier biały

Cukier biały jest najpopularniejszy i najczęściej spotykany w naszych kuchniach. Produkowany jest w Polsce z buraka cukrowego - nic dziwnego, surowy burak wykopany prosto z ziemi jest bardzo słodki i bardzo smaczny - warto spróbować go chociaż raz w życiu. Cukier z buraka, w wyniku poddania go procesowi rafinacji, czyli oczyszczania, zredukowany zostaje niemal do minimum - do samej sacharozy, a ta spożywana w nadmiarze może być niebezpieczna. Biały cukier staje się przetworzonym związkiem chemicznym, a nie naturalnym produktem żywnościowym i należy go unikać. Większość ludzi zjada zdecydowanie więcej białego cukru, niż ich organizm jest w stanie przetworzyć na energię. Ten nadmiar odkłada się w postaci tłuszczu, stając się głównym sprawcą otyłości.

Słodycz prosto z kokosa

Przybierająca na sile moda na bycie fit sprawiła, że coraz rzadziej wrzucamy do koszyków przypadkowe, często mocno przetworzone produkty i szukamy ich zdrowszych zamienników. Tak stało się z białym cukrem, który coraz częściej oddaje pola "słodyczy z kokosa". Cukier kokosowy pozyskiwany jest z soku z kwiatostanu palmy kokosowej - łodygi kwiatostanu są nacinane w celu wyciśnięcia soku, a cały proces trwa nawet do 60 dni.

Cukier kokosowy składa się w 80 proc. z wody, reszta to węglowodany i składniki mineralne. Sok przelewa się do kadzi w celu odparowania, tak by powstał jasnobrązowy syrop o gęstej konsystencji. Cukier kokosowy dostępny jest w kostkach lub w popularnej formie sypanej, zdarza się również cukier w płynie.

Kaloryczność cukru kokosowego jest wbrew pozorom zbliżona do zawartości kalorii w zwykłym, białym cukrze. Co go więc wyróżnia? Ma bardzo niski indeks glikemiczny - o połowę niższy od IG cukru białego. Mimo to, dietetycy przekonują, że cukier kokosowy nie jest wcale produktem idealnym - owszem, jest zdrowszym zamiennikiem, ale nie należy go nadużywać. Lekarze przekonują również, że opinie o bogatym w wartości odżywcze składzie, są mocno przesadzone - cukier kokosowy zawiera śladowe ilości cynku, żelaza, potasu i witamin z grupy B.

Cukier brązowy

O tym, że cukier cukrowi nierówny powinni pamiętać w szczególności wielbiciele cukru brązowego. Nazywany zdrowszą odmianą cukru białego od wielu lat coraz częściej gości na naszych stołach.

Cukier brązowy może być rafinowany i nierafinowany, trzcinowy i buraczany. Proces rafinacji pozbawia cukier wszystkich składników mineralnych, a jego produkcja jest identyczna jak cukru białego – w końcowym etapie dodaje się do cukru melasę. Brązowy cukier rafinowany różni się więc od białego jedynie kolorem – warto o tym pamiętać.

Brązowy cukier nierafinowany jest już zdecydowanie lepszym wyborem - zawiera on składniki mineralne takie jak żelazo, wapń, magnez i potas, ma swój naturalny kolor i jest zdrowszy od cukru białego i brązowego rafinowanego.

Biały, brązowy czy kokosowy? Zdrowy cukier nie istnieje i również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest umiar. Ulubione desery i napoje można przecież słodzić miodem i naturalnymi sokami – są równie smaczne i zdecydowanie zdrowsze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy