Astma u dzieci źle diagnozowana

Co drugie dziecko w Polsce choruje na jakąś chorobę alergiczną, a objawy astmy mogą być nietypowe.

Największym wyzwaniem jest zdiagnozowanie choroby u najmłodszych pacjentów - dzieci poniżej 5. roku życia. Nie ma żadnego testu ani badania, które pozwala na jednoznaczne rozpoznanie tej choroby u małego dziecka. Zgodnie z wytycznymi GINA 2009, spirometria w tym przypadku nie ma wartości diagnostycznej. Wszystkie informacje, na podstawie których lekarz stawia diagnozę uzyskuje się zatem podczas rozmowy z dzieckiem i rodzicami.

Reklama

"Rozpoznanie astmy u małego dziecka odbywa się zawsze na podstawie oceny całokształtu obrazu klinicznego. Trzeba spojrzeć na rodzinę, na środowisko. Często dowiadujemy się tego czy dziecko ma astmę już w poczekalni przed gabinetem. Jeżeli 3-4 latek wbiega do gabinetu jest mało prawdopodobne, że ma astmę" - mówił prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Astmę rozpozna pediatra?

Astmę u dziecka do 5. roku życia powinien rozpoznawać ten lekarz, z którym dziecko ma kontakt. I właśnie do takiego lekarza powinni w pierwszej kolejności udać się rodzice. To pediatra lub lekarz rodzinny musi postawić rozpoznanie, a dopiero później należy skierować dziecko do alergologa, który udzieli dodatkowych wskazówek i rozwieje wątpliwości. Dzieje się jednak inaczej - lekarze asekurują się i sugerują pacjentom konsultację ze specjalistą, na którą czeka się nieraz bardzo długo, a w międzyczasie dziecko może już kilkakrotnie trafić do szpitala.

"Dziecko chore na astmę nie ma alternatywy. To nie jest tak, że będziemy je leczyć albo nie będziemy go leczyć. My musimy leczyć. Astma jest chorobą śmiertelną" - podkreślała dr n. med. Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmunologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie, dodając, że ze stanem zagrożenia życia do szpitali trafiają kilkuletnie i kilkunastoletnie dzieci.

"Coraz bardziej niepokoi nas brak właściwego rozpoznania astmy. Większość dzieci leczona jest antybiotykami, a wiemy już przecież, że antybiotyki również zwiększają ryzyko astmy. Im więcej dziecko przyjmuje antybiotyków, tym większa jest szansa, że rozwinie się u niego astma" - zaznaczał prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Jak rozpoznać astmę?

Najczęściej zamiast astmy lekarze rozpoznają u małych pacjentów przewlekłe zapalenie oskrzeli. Błędne rozpoznania i brak leczenia prowadzą do rozwoju astmy ciężkiej, która jest przyczyną hospitalizacji, inwalidztwa i zgonów.

Dowiedz się więcej na temat: objawy | problem | pediatra | rodzice | lekarz | choroby | lekarze | astma | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje