Reklama

Astma oskrzelowa u dziecka

Twoje dziecko często choruje na zapalenie oskrzeli, a Ty nie możesz przeboleć, że musisz mu aplikować tony antybiotyków? Nie zwlekaj – odwiedź alergologa!

Podstępny przeciwnik

Astma oskrzelowa, to inaczej stan zapalny w oskrzelach, który powoduje trudności w oddychaniu, ataki duszności, kaszel, ból i uczucie ściskania w klatce piersiowej. Choroba ta ma charakter napadowy. Stany ciężkie mogą prowadzić nawet do śmierci chorego.Kilka prostych, suchych zdań, a wystarczy, abyś, jako rodzić słysząc w gabinecie lekarskim diagnozę Twojego dziecka - astma oskrzelowa, zamarł z przerażenia.

Astma to choroba trudna do prawidłowego zdiagnozowania, gdyż ma bardzo podobne objawy do zwykłego zapalenia oskrzeli. Mokry kaszel z gęstą, śluzowatą wydzieliną, jest charakterystyczny dla obu schorzeń. Z tą różnicą, że zapalenie oskrzeli po leczeniu antybiotykiem ustępuje, a astmy nie da się wyleczyć.

Dlatego tak ważna jest czujność rodziców i lekarza prowadzącego, aby powtarzające się często infekcje nie były diagnozowane błędnie. Jak radzić sobie z astmą u dziecka, jakie są jej objawy, przebieg i leczenie? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych informacji.

Winne alergeny

Reklama

Astma oskrzelowa najczęściej wywoływana jest przez alergeny. Należą do nich:

- roztocza kurzu domowego (znajdują się w dywanach, pościeli, meblach tapicerowanych, zasłonach i firanach, wykładzinach), roztocza wdychane są także w czasie odkurzania mebli lub używania zwykłego odkurzacza

- sierść i naskórek psów lub kotów, odchody chomików, świnek morskich, pióra kanarków, ale także upierzenie ptactwa domowego, dziecko nie musi mieć kontaktu bezpośredniego z ptactwem lub zwierzęciem, aby narazić się na działanie alergenów, wystarczy, że będzie przebywać w tym samym pomieszczeniu, w którym bytują zwierzęta

- pyłki traw i drzew, ich nasilenie zależne jest od okresów pylenia roślin, najczęściej w całym okresie od wiosny do jesieni

- zarodniki pleśni, w wilgotnych pomieszczeniach z niedostatecznym dopływem powietrza, z wadliwą wentylacją, mogą pojawiać się pleśnie na ścianach

Ataki astmy mogą być wywoływane także takimi czynnikami, jak dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, smog, perfumy, środki chemiczne, środki czyszczące i myjące, chlorowana woda na basenach, składniki niektórych produktów spożywczych, leki, infekcje wirusowe, suche lub mroźne powietrze.

Objawy i przebieg choroby

Symptomy potwierdzające astmę są bardzo charakterystyczne:

- suchy kaszel przechodzący w świszczenie, ataki suchego kaszlu lub samo świszczenie

- ataki mokrego kaszlu z wykrztuszaniem wydzieliny charakterystycznej dla zapalenia oskrzeli

- kaszel pojawia się o stałych porach dnia: rano, wieczorami, nocą. Jest zauważalny także po wysiłku fizycznym, np. po intensywnym bieganiu lub zabawach ruchowych dziecka

- nierzadko u dzieci kaszel jest jedynym objawem potwierdzającym astmę oskrzelową

- innym objawem jest napadowa duszność, która może pojawiać się rano lub nocą

Astma jest chorobą charakterze przewlekłym, jednak w przypadku zastosowania właściwego leczenia u dzieci może ustąpić w okresie dojrzewania. Jej przebieg może być różny, od braków ataków do stanów ich nasilenia. Niektóre ataki w ciężkich stanach astmy wymagają leczenia szpitalnego pozostałe ustępują samoistnie lub po zastosowaniu doraźnych leków wziewnych.

Leczenie

Ponieważ objawy astmy są bardzo specyficzne, zazwyczaj wystarczają, aby lekarz mógł wystawić pozytywną diagnozę. Jednak dla pewności wykonywane są także dodatkowe testy skórne, wziewne oraz na obecność przeciwciał w surowicy krwi. Niestety astma oskrzelowa nie jest schorzeniem, które po zastosowaniu właściwej terapii ustępuje.

Jako rodzic musisz być przygotowany, na to, że leczenie Twojego dziecka będzie długotrwałe i momentami nawet mozolne. To, ciągła walka z ograniczaniem kontaktu dziecka ze szkodliwymi alergenami, możliwie jak najwyższa eliminacja alergenów, nieustanna obserwacja reakcji zdrowotnych dziecka i długotrwałe stosowane zleconych leków. Tak naprawdę, samo leczenie astmy polega tylko na umiejętnym opanowaniu, możliwych jej objawów, czyli ataków duszności bądź kaszlu.

Astma jest chorobą przewlekła, która wymaga czasem wprowadzenia w dotychczasowym życiu domowników kilku istotnych zmian. Czasem, wymagana jest wręcz zmiana części wyposażenia mieszkania (dywany, kotary, pościel puchowa, meble tapicerowane). Te wszystkie zależności nie mogą oznaczać drastycznej zmiany w życiu dziecka, nie mogą prowadzić do odseparowania go od rówieśników i dotychczasowych lubianych zajęć.

Nie chodzi też o to, aby utworzyć listę zakazów i nakazów, gdyż dziecko chorujące na astmę musi mieć takie same warunki do prawidłowego rozwoju, jak każde inne. Chodzi tylko o rozwagę rodzicielską i kontrolę, która pozwoli ograniczyć narażenie dziecka na wpływ alergenów. 

Same leki, które dziecko musi przyjmować systematycznie (to ważne, aby nie przerywać leczenia, ani nie zmieniać dawkowania bez wyraźnej zgody lekarza) mają na celu działanie objawowe. Są to leki przeciwzapalne, leki o działaniu rozkurczającym oskrzela oraz leki wykrztuśne i mukolityczne.

Aktualnie najczęściej stosowanymi lekami są leki wziewne, które podaje się dzieciom zazwyczaj za pomocą specjalnego urządzenia tzw. Babyhalera.

Specjalne zalecenia

W zależności od alergenu uczulającego Twoje dziecko, musisz stosować kilka ważnych zasad w życiu codziennym:

- ogranicz kontakt z kotami, psami lub ptakami domowymi, jeśli pies lub kot mieszka z wami bardzo często go kąp, jeśli w ogóle nie zastanówcie się nad oddaniem go znajomym lub rodzinie

- zminimalizuj ryzyko narażenia dziecka na roztocza kurzu domowego, czyli: usuń dywany, meble tapicerowane lub wyjątkowo dbaj o ich czyszczenie, kurze ścieraj tylko na mokro bez dodatku środków myjących, nie odkurzaj przy dziecku, wymień pościel puchową na zwykłą, a jeśli nie, zakup specjalne pokrowce, które będą zaporą dla roztoczy,

- unikaj wyjść z dzieckiem w okresach pylenia roślin, wietrzenia mieszkania, suszenia prania i bielizny na otwartych przestrzeniach

- zmień proszek do prania na specjalny przeznaczony dla alergików

- zadbaj o to, aby dziecko nie przebywało w towarzystwie osób palących, nie było narażone na oddychanie powietrzem przesiąkniętym intensywnymi chemicznymi zapachami lub wonią detergentów

 - jeśli w mieszkaniu znajduje się pleśń, poczyń wszelkich starań, aby przy użyciu stosownych środków usunąć ją

- dbaj o prawidłową dietę dziecka, nie narażaj go na konsumowanie uczulających produktów

Dzienniczek astmatyka

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które ma astmę oskrzelową masz dodatkowy "obowiązek", który wynika ze stanu Twojego dziecka. Nie chodzi nam wcale o przestrzeganie pór podawania leków, czy samo kontrolowanie zaleconego przez lekarza dawkowania leków. Nie chodzi też o Twoją czujność i ograniczanie szkodzących dziecku alergenów.

Zwyczajnie powinieneś jeszcze prowadzić dziennik, w którym będziesz odnotowywać pojawiające się objawy u dziecka, jaki pojawiał się kaszel, czy występował często, o jakich porach. Czy i jak często występują nasilone jego ataki lub duszności. Takie prowadzenie notatek pozwoli lekarzowi dostosowywać leczenie Twojego dziecka tak, aby przyniosło najkorzystniejsze dla niego efekty.

Dzięki takiej stałej kontroli, może się, bowiem, okazać, że dotychczasowe dawkowanie jest zawyżone i należy je zmniejszyć lub odwrotnie. Dlatego prowadzenie takich notatek jest bardzo ważne. Nie musisz rozpisywać się i tworzyć elaboraty, wystarczy, że hasłowo, krótko i zwięźle określisz pojawiające się objawy.

Dla lekarza takie informacje to bardzo cenna pomoc w prawidłowym leczeniu Twojego dziecka.

Bezpieczne gry dla twojego dziecka - odwiedź Krainę Kiko!

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: alergia | astma | astma u dziecka | choroby | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy