Reklama

5 naturalnych środków na zaparcia

Natura dała nam wiele ziół, które pomagają przy zaparciach. Spójrz na skład leków przeczyszczających, które możesz kupić w aptece - większość zawiera wyciągi z roślin, które stymulują jelita i wzmagają perystaltykę. Ale jeśli cierpisz na tę uciążliwą przypadłość, nie biegnij do apteki. Spróbuj naturalnych rozwiązań.

Szakłak (Cascara Sagrada)

Cascara Sagrada to naturalny produkt przeczyszczający otrzymywany z kory drzewa szarkłak. Jego ekstrakt podrażnia jelita wywołując wypróżnienie.

Krótkotrwałe używanie jest zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów, ale może wywołać ból brzucha lub zaburzenia równowagi elektrolitowej. Długotrwale stosowanie może prowadzić do uszkodzeń wątroby.

Babka Pełsznik (Psyllium)

Należące do rodziny babkowatych psyllium jest naturalnym błonnikiem przeczyszczającym, który wspiera tworzenie się stałych stolców. Ta roślina jest często wykorzystywana u pacjentów cierpiących na przewlekłe zaparcia. Może być stosowana z innymi środkami przeczyszczającymi – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznymi.

Reklama

Może wywołać reakcje alergiczne, zawroty głowy, bóle brzucha lub wymioty.

Rabarbar

Rabarbar to nie tylko doskonały składnik ciast. Ta roślina jest także stosowana w leczeniu zaparć. Rabarbar wywołuje efekt przeczyszczający, ale wyniki badań opublikowane w Journal of Ethnopharmacology sugerują, że zawarta w nim tanina może też wywoływać biegunkę. Z tego powodu rabarbar powinno się stosować wyłącznie jako doraźny środek na zaparcie.

Senes

Medykamenty zawierające ten środek są stosowane do leczenia zaparć oraz jako środek przeczyszczający przed zabiegami chirurgicznymi. Owoce tej rośliny mają delikatniejsze działanie niż liście. Jednak należy pamiętać, że nie powinny być stosowane przez długi czas i tylko w zaleconych przez lekarza dawkach.

Długotrwałe przyjmowanie dużych ilości senes może prowadzić do uszkodzeń wątroby.

Wiąz czerwony

Kora tego drzewa od wieków jest wykorzystywana do leczenia zaparć. Składniki, które zawiera stymulują zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym powodując wydzielanie śluzu, który wspiera proces wydalania. Nie są znane skutki długotrwałego stosowanie tego środka. Śluz produkowany po zastosowaniu wiązu czerwonego może ograniczać wchłanianie leków w przewodzie pokarmowym.

Wskazówki

Warto pamiętać o tych naturalnych medykamentach nie zapominając o jednym: najlepszym sposobem na unikanie zaparć jest dieta bogata w błonnik, a więc zawierająca owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, zboża pełnoziarniste. One dostarczą ci błonnika i pozwolą na dobre zapomnieć o zaparciach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy