Reklama

10 powodów, by sięgnąć po jagody

Dzieci kochają te owoce, bo jedzenie ich może być doskonałą zabawą w kolory. Ten aspekt nie do końca cieszy dorosłych. Mamy jednak sprawdzone sposoby na usunięcie plam z jagód, a bogactwo ich wartości odżywczych i korzyści dla zdrowia wynikające z jedzenia jagód zdecydowanie przemawiają za włączeniem ich do jadłospisu.

Jagody pojawiają się w lipcu i niestety dość szybko znikają. Ten letni miesiąc ma niesamowicie bogatą ofertę owoców, zróbmy jednak miejsce również dla jagód. Zdecydowanie warto. Mogą być doskonałą przekąską serwowaną bez żadnych dodatków, świetnie sprawdzają się w domowych wypiekach, a także jako składnik fikuśnych deserów.

Nasze prababki traktowały jagody jako antidotum na szereg dolegliwości. Ten naturalny lek musiał być w każdej przydomowej spiżarni. Nie znano antybiotyków, więc jagodami leczone były wszelkie infekcje i zakażenia. Owoce suszono, robiono z nich soki i dżemy. Dziś owoce przechowywane są również w wersji mrożonej.

Reklama

Wartości odżywcze

Maleńkie, niepozorne owoce są prawdziwą bombą witamin i minerałów. W jagodach znajdziemy witaminę C, A, B i PP. Zawierają też cynk, selen, mangan i miedź. Istotnym ich składnikiem jest również błonnik, którego zasługi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trudno przecenić.

Korzyści dla zdrowia

Trudno znaleźć człowieka, który nie zyskałby z włączenia jagód do jadłospisu. Przyjrzyjmy się ich działaniu na organizm:

1. Napar z suszonych jagód działa tonująco na układ nerwowy, jego właściwości uspokajające warto wykorzystać u maluchów, które mają kłopot z zasypianiem.

2. Lekarze polecają podawanie jagód trakcie kuracji przeciw glistom i owsikom u dzieci.

3. Sok z jagód lub napar z suszonych owoców jest rekomendowany przy biegunce. Obecne w jagodach garbniki uszczelniają błony śluzowe żołądka, neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniają ruchy robaczkowe jelit.

4. Sok z jagód używany jest od dawna jako antidotum na zatrucia, nie tylko pokarmowe. Pomaga usuwać z organizmu wszelkie toksyny, chroni również przed pylicą.

5. Jagody są szczególnie korzystne dla diabetyków i osób z nieprawidłowym poziomem glukozy. Pomagają regulować poziom cukru we krwi.

6.  Z uwagi na zawartość błonnika, jagody są wskazane dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Błonnik pozwala na usunięcie znacznej części cholesterolu z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną one do układu krwionośnego. Jagody wzmacniają też naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu.

7. Mają działanie przeciwbakteryjne i są wyjątkowo skuteczne przy nawracających infekcjach w obrębie dróg moczowych.

8. Obecne w tych leśnych owocach antocyjany tworzą naturalny filtr słoneczny, pochłaniając szkodliwe promieniowanie UV, dlatego powinni je jeść wszyscy, którzy lubią kąpiele słoneczne.

9. Z uwagi na bogactwo przeciwutleniaczy jagody są doskonałą profilaktyką chorób nowotworowych.

10. Mają korzystny wpływ na stan naszych oczu, przyśpieszają regenerację barwnika obecnego w siatkówce oka, odpowiedzialnego za widzenie po zmroku.

Jak usunąć plamy z jagód?

Jeśli podczas jedzenia jagód przytrafi się plama, działajmy od razu, nie czekajmy, aż plama się utrwali. Mamy trzy sprawdzone sposoby. Przydatny okazuje się sok z cytryny, kwasek cytrynowy, albo ocet. Najszybciej skropić jagodową plamę świeżym sokiem z cytryny i spłukać pod bieżącą wodą. Jeśli jednak plama przyschnie, konieczne może okazać się namoczenie ubrania w roztworze z kwasku cytrynowego: najlepiej wsypać całe opakowanie do miski z ciepłą wodą. Namaczamy w nim ubranie minimum przez godzinę. Alternatywą może być roztwór przygotowany z octu i wody, w proporcjach 1:2. Namaczamy poplamione ubranie przez 1-2 godziny. Następnie pierzemy. Po plamie nie powinno być śladu.

 Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy