Reklama

10 naturalnych antybiotyków, które naprawdę działają

Antybiotyki, to leki, które leczą infekcje bakteryjne, poprzez zabijanie bakterii lub hamowanie ich namnażania. Lekarze przepisują antybiotyki, kierując się ich działaniem na konkretne bakterie, powodujące stan zapalny. Nie zwalczają one jednak wirusów, które powodują przeziębienie, grypę, kaszel czy ból gardła, a także infekcji grzybiczych. W dzisiejszych czasach antybiotyki przepisuje się na potęgę, jednak na dłuższą metę może być to niebezpieczne, ponieważ ich nadużywanie może doprowadzić do uodpornienia się organizmu na ich działanie, a także mogą zacząć zwalczać bakterie naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym, powodując tym samym skutki uboczne takie jak biegunka, problemy żołądkowe czy mdłości. Hipokrates powiedział kiedyś „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Jest to bardzo dobre stwierdzenie, ponieważ wiele produktów spożywczych działa jak naturalne antybiotyki, które mogą pomóc w różnych dolegliwościach. Inaczej niż antybiotyki przepisywane przez lekarzy, działają również na infekcje spowodowane wirusami i grzybami. Do tego nie zabijają „dobrych” bakterii potrzebnych naszemu organizmowi. Oto 10 naturalnych antybiotyków, które skrywa twoja kuchnia.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne, czyli po prostu ostra papryka, jest bardzo mocną przyprawą używaną od tysiącleci i znaną ze swoich leczniczych właściwości. I nie jest to staroświecka metoda leczenia, ponieważ w dzisiejszych czasach naukowcy potwierdzili jej skuteczne działanie.

Pieprz cayenne jest szczególnie efektywny podczas leczenia kandydozy pochwy, która jest częstym problemem wśród kobiet. Jedno z badań przeprowadzonych w Czechach pokazuje, że olejki z tej przyprawy mają właściwości przeciwgrzybicze. Trzeba jednak uważać podczas ich stosowania, ponieważ mogą wywołać poparzenia skóry.

Reklama

Czosnek

Surowy rozgnieciony czosnek zawiera allicynę, która posiada podobne właściwości jak penicylina.

Czosnek wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze. Zawiera on także antyoksydanty, które usuwają wolne rodniki powodujące nowotwory.

Przez ponad 7 tysiącleci czosnek używany był do leczenia różnych chorób. Pomocny jest on w przypadku przeziębienia czy poważnej infekcji. Dla tych, którzy nie przepadają za jego smakiem, dostępne są suplementy. Najlepsze rezultaty daje wyciąg ze starego czosnku.

Zawiera on także witaminy, składniki odżywcze oraz minerały, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie wspominając już o tym, że kosztuje dużo taniej niż wizyta u lekarza i leki!

Miód

Zielarze uważają miód za najlepszy naturalny antybiotyk. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Wyniki badań z 2014 roku wykazały, że miód może zwalczać infekcję oraz sprawiać, że bakterie nie będą w stanie się na niego uodpornić.

W zwalczaniu bakterii pomocne w tym przypadku są jego kwasowość, zawartość nadtlenku wodoru, działanie osmotyczne, wysoka zawartość cukru oraz polifenoli. Aby poczuć jego zdrowotne właściwości, używaj miodu organicznego lub miodu Manuka, który wykazuje lecznicze działanie przy infekcji spowodowanej bakteriami Streptococcus pyogenes. Bakterie te wywołują anginę.

Aby wzmocnić układ odpornościowy, możesz zmieszać miód z cynamonem i spożywać go codziennie. Innym sposobem jest dodanie go do herbaty, koktajlu czy soku.

Kapusta

Kapusta pochodzi z rodziny roślin krzyżowych, tak samo jak brokuły, jarmuż, kalafior czy brukselki. Wszystkie one posiadają związki siarki, które zwalczają nowotwory.

Owoce i warzywa bogate w witaminę C uważane są za naturalne antybiotyki, a kapusta zapewnia aż 75% jej dziennego zapotrzebowania. Sok z kapusty zalecany jest szczególnie podczas leczenia wrzodów żołądka.

Pij pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z kapusty 2-3 razy dziennie między posiłkami przez 2 tygodnie. Możesz do niego dodać pół łyżeczki miodu. Surowe liście kapusty położone na piersiach mogą pomóc zniwelować stan zapalny spowodowany zapaleniem sutka, mastopatię, a także wrażliwość i obrzmienie spowodowane miesiączką.

Ekstrakt z liści gałązki oliwnej

Posiada on właściwości pomagające w walce z różnymi rodzajami infekcji bakteryjnych. Wyniki badań z 2003 roku pokazują, że ekstrakt ten zabija również grzyby. Posiada on właściwości przeciwzapalne oraz usuwa z organizmu wolne rodniki.

Ekstrakt z liści gałązki oliwnej do użytku zewnętrznego możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy, że do słoika wsypiesz garść drobno posiekanych liści, a następnie zalejesz je wódką tak, aby były całkowicie przykryte. Teraz musisz zamknąć słoik i trzymać go w ciemnym miejscu przez 4-5 tygodni. Po tym czasie możesz przelać płyn do innego naczynia.

Ekstrakt z liści gałązki oliwnej możesz również zażywać w postaci suplementów w dawce od 250-500 mg dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby przed zakupem suplementu skonsultować się z lekarzem.

Ekstrakt z nasion grejpfruta

Grejpfrut zawiera bioflawonoidy, które pomagają zwalczać przeziębienie. Dozwolona dawka produktu to tabletka 100 mg co 4-5 godzin lub kilka kropli płynu.

Niektóre kobiety twierdzą również, że ekstrakt ten pozwala skutecznie zwalczać zapalenie dróg moczowych.

Kurkuma

Kurkuma nazywana jest najbardziej skutecznym suplementem, jaki istnieje. Korzeń ten posiada bardzo silne związki chemiczne zwane kurkuminoidami, a najważniejszym z nich jest kurkumina. Posiada ona właściwości przeciwzapalne, działające na poziomie molekularnym, blokując niektóre molekuły mogące zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Cynamon

Cynamon znany jest już od dawna i jako przyprawa, i jako lek. Posiada on właściwości antybakteryjne oraz badany był pod kątem właściwości, które pozwalają mu zahamować rozwój bakterii oraz grzybów, w tym bardzo często występującej Candidy.

Cynamon bogaty jest w antyoksydanty oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne, oraz przeciwgrzybicze. Bardzo dobrze wpływa on na pracę trzustki, wpływając dzięki temu na poziom cukru oraz insuliny we krwi, co jest bardzo ważne w przypadku diabetyków. Jeśli masz ochotę na cynamon, to twój organizm może dawać ci w ten sposób sygnał, że poziom cukru jest zaburzony.

Właściwości przeciwbakteryjne cynamonu są tak silne, że może być on używany jako alternatywa dla środków konserwujących żywność. Cynamon zmieszany z miodem Manuka zmniejsza przekrwienie, może być używany jako pasta do zębów lub miejscowo na skórę, zmniejsza ryzyko przeziębienia czy grypy oraz poprawia trawienie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera dużą ilość kwasu octowego oraz jabłkowego, witamin, soli mineralnych oraz aminokwasów. Zawiera także rozpuszczalny błonnik w formie pektyn, witaminę A, B6, C, E, tiaminę, likopen, niacynę, kwas pantotenowy, ryboflawinę oraz beta-karoten.

Ocet jabłkowy w swoim składzie posiada także minerały takie jak sód, fosfor, potas, wapń, żelazo oraz magnez. Wszystkie te substancje współpracują ze sobą, przeciwdziałając infekcjom wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym.

Olej z oregano

Olej z oregano zawiera organiczny związek chemiczny karwakrol, który pomaga usunąć infekcje ropne równie dobrze, jak antybiotyki. Posiada on również właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwrobaczne, napotne i żółciopędne. W zastosowaniu miejscowym rozgrzewa i odkaża.

Olej z oregano zawiera także antyoksydanty, przez co posiada właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwbólowe.

Aby wyleczyć infekcję stopy lub paznokcia, musisz dodać kilka kropli olejku do wanny z ciepłą wodą, a następnie zamoczyć w niej stopy na kilka minut. Zabieg powtarzaj przez cały tydzień.

Z kolei na zapalenie zatok oraz górnych dróg oddechowych pomocne będzie dodanie kilku kropel olejku do miski z gorącą wodą i wykonanie inhalacji. Zabieg powtarzaj raz dziennie do całkowitego ustąpienia infekcji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy