Reklama

Zbuntowany maluch - są na niego sposoby!

Sprzeciwia się, kaprysi, wpada w furię, a ty tracisz panowanie nad sobą. Możesz okiełznać jego emocje.

Gdy wydaje ci się, że twoje dziecko jest wyjątkowo niegrzecznie, uspokajamy: bunt kilkulatka to normalny etap rozwoju. Maluch odkrywa, że jest niezależną, samodzielną jednostką. Ingerencja dorosłych w jego decyzje i plany wywołuje w nim złość i sprzeciw. Psycholog analizuje najczęstsze zachowania zbuntowanego szkraba. Radzi, jak reagować, aby rozładować złe uczucia i sprawić, by podobne zdarzenia były jak najrzadsze.

Chce robić wszystko sam

Zachowanie dziecka

Malec szybko zdobywa nowe umiejętności. Nabiera wiary w siebie. Nie chce już, aby mama go wyręczała. Pragnie mierzyć się ze wszystkim sam. Najbardziej z tym, czym zajmują się dorośli. Gdy ograniczasz jego samodzielność, kłótnia gotowa!

Reklama

Reakcja mamy

  • Choć nie możesz dziecku na wszystko pozwolić, postaraj się znaleźć dla niego jakieś domowe "dorosłe" obowiązki. Może raz w tygodniu podleje kwiatki, codziennie nakarmi rybki, wstawi naczynia do zmywarki. Pozwalając mu się wykazać, utemperujesz nieco jego wybuchowe zachowanie.
  • Czuwaj nad bezpieczeństwem malca. Gdy rwie się do zmywania naczyń, dokładnie sprawdź, czy z kranu nie leci gorąca woda. Jeśli upiera się przy sprzątaniu, lepiej będzie, gdy sama włożysz wtyczkę odkurzacza do kontaktu.


Ciągle stawia na swoim


Zachowanie dziecka

Samodzielność malca objawia się w stawianiu na swoim. Uparciuch broni swoich decyzji z ogromną stanowczością.

Reakcja mamy

  • Zamiast wciąż wydawać kategoryczne polecenia, postaw na współpracę i daj dziecku możliwość wyboru. Lepiej zapytać: "Umyjesz ręce w kuchni czy w łazience?" niż wykrzyczeć: "Natychmiast umyj ręce!". Dziecko podejmuje decyzje, ty osiągasz swój cel, awantura zażegnana. I o to chodzi!
  • Uprzedzaj o tym, co nastąpi, np.: "Po bajeczce, idziemy spać". Choć to twoja decyzja, szkrab będzie miał czas, aby się z nią oswoić.

Nie pozwala bawić się swoimi rzeczami

Zachowanie dziecka

U kilkulatka rozwija się też silne poczucie własności. Szkrab przywiązuje się do swoich zabawek, książeczek, kredek czy ukochanego kocyka. Tupie nogą, gdy zmuszasz go, by z każdym tym się dzielił.

Reakcja mamy

  • Uszanuj prawo dziecka do dysponowania tym, co należy do niego. Nie każ potulnie oddawać swojej zabawki koledze, który ma kaprys, by w danym momencie właśnie nią się pobawić. A co na to właściciel samochodzika lub lali, czyli twoje dziecko? Trzeba go o to zapytać, nawet gdy ma tylko 2-3 latka.
  • Nie obawiaj się, że odmowa to przejaw złego wychowania. Jest nim raczej branie czyjejś zabawki bez pozwolenie lub wyrywanie jej z rąk właściciela.
  • Oczywiście rozmawiaj z dzieckiem, że swoimi rzeczami warto się dzielić. Pozwól jednak, by ostatnie słowo należało do niego.


Łatwo wpada w złość

Zachowanie dziecka

Dziecku trudno zapanować nad gniewem. To co doskwiera mamom maluchów najczęściej, to nagłe napady furii u pociech. Co wtedy robić?

Reakcja mamy

  • Przede wszystkim dopilnuj, by dziecko nic sobie nie zrobiło. Gdy ucieka przed tobą przy ruchliwej ulicy lub kładzie się na chodniku, natychmiast weź go za rękę. Jeśli nic mu nie grozi, pozostaw np. same w pokoju. Nie dyskutuj, nic nie tłumacz. Na to będzie czas, gdy się uspokoi.
  • Absolutnie nie ulegaj rozgniewanemu szkrabowi. Szybko zrozumie, że gniew rozmiękcza serce mamy.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | złość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy